Za olympijským ohněm - 1. den - 11. březen 2008

12. březen 2008

Tři cyklisté se vydali na kole ze severočeských Litoměřic až do řecké Olympie. Chtějí být u slavnostního zapálení olympijského ohně, které se odehraje o velikonočním pondělí. Cestuje s nimi i náš reportér David Hertl. Trasu cesty a členy týmu najdete v příloze.

1. den - 11. březen 2008

Vyrazili jsme... Ráno symbolicky v 8:08 jsme se vydali z Velkých Žernosek přes Litoměřice. Teplota byla taky symbolická - tři cyklisté a jeden doprovod, dohromady čtyři lidé - takže se pohybovala od tří do čtyř stupňů. Když závodníci dorazili nad Evaň nedaleko Libochovic, okamžitě vyndávali z doprovodného vozidla trička a cpali je na sebe... Vítr foukal proklatě přesně proti směru jízdy, jak jsem se dozvěděl, odborný cyklistický termín pro tento typ větru je "ksichťák". Vše se zlepšilo v lesích na pomezí Lounska a Rakovnicka. Ale to byl jen začátek - ono to vlastně pořád bylo ještě po rovince. Cesta z Rakovníka byla už podstatně horší. Jednak byla plná břicha po obědě (to bych opravdu nevěřil, že sportující cyklista dokáže poobědvat dvě nealkoholická piva, guláš se dvěma rohlíky, dva řízky a haldu brambor), ale hlavně - téměř celá cesta z Rakovníka je do kopce. Ten, co končí v Zavidově, je dlouhý několik kilometrů a všichni ho shodně označili na "největší hrůzu dneška". Do kopce, proti větru, chvílemi déšť... Sečteno a podtrženo: najeto 97 kilometrů za 5 hodin a 52 minuty. Teplota se držela od osmi do jedenácti stupňů. V Kotlánech, kde spíme, v podvečer dokonce sněžilo. To už nám opravdu trochu zvedlo obočí. Zítra má foukat ještě víc, předpověď slibuje i další déšť, tak uvidíme. Etapa z Kožlan do Kdyně bude podle Jirky Pilnaje nejsložitější, náročnější než Alpy - prý. Nemohu tomu uvěřit, ale české kopce jsou na ježdění údajně těžší než alpská údolí. Zítra se to dozvíme.

Reportáže z cesty na slavnostní zapálení olympijského ohně poslouchejte na Českém rozhlase Sever každý den v 8:35 a 15:35.

Otázky a pozdravy pro účastníky výpravy za olympijským ohněm pište na olympia@sever.rozhlas.cz.

autor: David Hertl
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka