Vladimír Tardy – psycholog, filozof, pedagog a chartista z Loun

Vladimír Tardy – psycholog, filozof, pedagog a chartista z Loun
Ve své době přispěl zásadním způsobem k rozvoji naší psychologie. Lounský rodák Vladimír Tardy se ale považoval také za filosofa.
Narodil se v roce 1906. Na Univerzitě Karlově nejprve vystudoval matematiku a fyziku. Později také filosofii a psychologii. Začínal jako středoškolský učitel.
Od 50. let byl univerzitním profesorem. Stal se vedoucím katedry Psychologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a vedoucím redaktorem časopisu Československá psychologie. V roce 1967 byl jmenován prvním ředitelem Psychologického ústavu ČSAV.
Z Tardyho skript se učily generace studentů. Nejvýznamnější je Psychologie osobnosti z roku 1964. Zabýval se také problematikou inteligence a nadání a vztahem filosofie, vědy a náboženství.
V mládí měl jako levicový intelektuál k marxistické ideologii pozitivní postoj, který se však později změnil v kritický. V roce 1970 byl proto při normalizačních prověrkách zbaven funkce ředitele psychologického ústavu. Nesměl ani učit.
V prosinci 1976 podepsal jako jeden z prvních Chartu 77. Estébákům později při výslechu řekl, že by to udělal znovu, protože to, co je tam napsáno, je pravda.
Vladimír Tardy zemřel v Praze v roce 1987. Zajímavostí je, že jeho strýcem byl Bedřich Hrozný, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.