Víte, co léčí mrkvová šťáva nebo skořicový čaj?

Proti pálení žáhy měly naše babičky osvědčené zbraně. A navíc si vystačily s tím, co měly vždycky doma. Zaručeně pomůže jedlá soda. Stačí rozmíchat lžičku v půl deci vody a přidat pár kapek citronu.

Stejně účinný je kmínový nebo anýzový čaj. Uvaříte ho ze dvou lžiček koření, které přelijete vroucí vodou. Nechte koření deset minut louhovat, sceďte a pomalu popíjejte.

Na žáhu pomáhá i čaj ze skořice. Postup je stejný, tedy lžička koření zalitá vroucí vodou. Jen louhovat stačí jenom 5 minut. A pokud chcete něco opravdu jednoduchého, můžete čaje nahradit čerstvou šťávou. Pomůže vám třeba mrkvová nebo z červené řepy.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.