Víkend v Ústeckém kraji nabízí ochutnávku české, německé i židovské kultury a mnoho dalšího
V Teplicích začaly Dny židovské kultury a na hradě Doubravka straší. V Děčíně se koná Zimní Útulek Fest a v Kadani hraje Divokej Bill. To ale není zdaleka všechno…
Sobota 9. listopadu
Biograffs Club v Děčíně zve na 19. hodinu na Zimní Útulek Fest. Vystoupí sbor Dolja, Tom 77 a zahraniční hosté Die Ukrainiens z Drážďan, kteří míchají ukrajinskou a balkánskou muziku. Výtěžek pomůže útulkům na Ukrajině.
Zavři oči, Maxi – úspěšný muzikál se semaforskými písničkami z 60. let minulého století potěší v sobotu od 17 hodin návštěvníky Severočeského divadla v Ústí nad Labem – na scéně se objeví Roman Zach, Linda Rybová, Jolana Smyčková a další.
V Ústí nad Labem se koná i koncert s názvem Pocta profesorce Jitce Švábové. Odehraje se od 16 hodin v ústeckém muzeu, účinkovat budou operní pěvkyně Emma Hubáčková, dále sólistka madridského divadla Emma Hubáčková mladší a sólista Národního divadla Richard Haan, držitel ceny Thálie. Na klavír je doprovodí korepetitorka opery Národního divadla Jitka Nešverová.
Ještě tu máme malé halloweenské dozvuky – v 17 hodin zahájí provoz pět strašidelných stanovišť na hradě Doubravka v Teplicích. Účastníci budou soutěžit o klíče k bájné truhle s pokladem hraběte Drákuly. Na programu je i dlabání dýní.
Skupina Divokej Bill, která slavila 25 let na scéně, připravila pro fanoušky klubové akustické turné – dnes se zastávkou v kulturním zařízení Orfeum v Kadani. Začátek koncertu je ve 20 hodin.
František Nedvěd – Z Toronta až na Strahov, to je jedinečný koncert Františka Nedvěda ml. a Daniela Kroba, kteří vás vezmou na výlet po stopách bratrů Jana a Františka Nedvědových. 9. listopadu od 19 hodin v kinosále Domu kultury Střelnice v Rumburku.
Dny české a německé kultury pokračují v Ústí nad Labem scénickým čtením ze hry Jaroslava Rudiše Anšlus. V 19.30 se na jevišti veřejného sálu Hraničář sejdou postavy, které v ospalé nádražní restauraci Teufelsberg čekají na nový začátek.
Blíží se den svatého Martina s novým vínem, vinaři jsou v pozoru a vy si můžete už od sobotního dopoledne užít Otevřené vinné sklepy na Podřipsku. Speciální vínobusy vás dovezou do Jeviněvsi a Hrušovan, otevřou se i zámecké sklepy přímo v Roudnici a další ochutnávky budou v kulturním domě Říp. Podrobnosti najdete na webu roudnického Infocentra, kde také vínobusy startují.
Neděle 10. listopadu
Severočeské divadlo v Ústí nad Labem sáhlo do světové baletní klenotnice a nabízí dnes od 15 hodin balet Petra Iljiče Čajkovského Louskáček. Příběh vychází z pohádky E. T. A. Hofmanna Louskáček a Myší král, kde lidskost a síla lásky přemůže zlá kouzla a osvobodí duši.
Veřejný sál Hraničář v Ústí nad Labem zve do Klubového kina na film Jana Hřebejka Výjimečný stav s Ondřejem Vetchým a Tatianou Dykovou. Začátek je v 17 hodin.
Teplický Cimes aneb Dny židovské kultury pokračují v neděli komentovanou procházkou s výkladem o architektuře a osudu teplických Židů. Začátek ve 14 hodin u Základní školy Maxe Švabinského.
Na pohodu to 10. listopadu od 14 do 18 hodin bude v kavárně Pohoda v Rumburku – k tanci, poslechu a hlavně k té pohodě zahraje myslivecká kapela Atlas.
K neděli patří pohádky a máte na vybranou – multimediální centrum Bedna v Ústí nad Labem zve na pohádku Štěpánčina divadla – začátek v 16 hodin.
Krušnohorské divadlo v Teplicích uvádí už v 10.30 pohádku Rákosníček a jeho rybník Brčálník.
Na zámku v Jílovém u Děčína zahrají Bauerovi pohádku O Šípkové Růžence a Loutkové divadlo v Lounech připravilo na 14. hodinu pohádku Franta a fazole.
Ne pohádku, ale spoustu legrace, písniček a tancování přiveze hudební skupina Lollipopz do lounského kulturního domu Zastávka. Lollipoz cool tour začne 10. listopadu v 15 hodin.
Pro odrostlejší děti, které už přemýšlejí o budoucím životě a povolání, a taky pro jejich rodiče je tu pozvánka do Sportovních areálů v Mostě – od 12 do 17 hodin tu proběhne regionální veletrh středního vzdělávání Sokrates 1.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.