Velitelka libereckých chemiků Věra Bielská

14. květen 2012

Na vojenském cvičišti v libereckých Radčicích se připravovala na nadcházející misi v Afghánistánu 13. jednotka chemické a biologické ochrany. Vojákům na cvičišti a až do konce tohoto roku i na bojišti velí úplně poprvé žena - chemička - kapitánka Věra Bielská.

Liberečtí chemici, kteří se připravují na misi ISAF KAIA do Afghánistánu, musí zvládat bojové situace a nástražné systémy. I když jejich úkolem je pracovat hlavně v laboratoři a analyzovat vzorky, musí být připraveni úplně na všechno.

S velitelkou libereckých chemiků kapitánkou Věrou Bielskou si redaktorka Českého rozhlasu Sever Ivana Bernáthová povídala o tom, co ji jako úplně první ženu v čele jednotky na zahraniční misi čeká.

Chemici na cvičení v Radčicích před odjezdem do Afghánistánu
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...