Velikonoce a tradice Horní Lužice
Blíží se Velikonoce - jarní svátek, na který se těší, dá se říct celá Evropa. U našich sousedů v Horní Lužici, což je slovanská oblast v Německu u hranic s Libereckým krajem, dodržují nejen klasické tradice, jako je malování vajíček…
Například ve vesnici Slepo chodí po domech členky souboru Kantorky a zpívají o zmrtvýchvstání Krista. V historickém městě Ostritz můžete zase během velikonoční neděle potkat zpívající jezdce na koních.
Jezdci na koních touto jízdou prosí o dobrou úrodu a zároveň zvěstují zmrtvýchvstání Krista. Koně jsou ozdobeni girlandami květů, stuhami a křížem, jezdci mají na klopě fraků myrtové věnečky – přesně tolik, kolik velikonočních jízd mají za sebou.
Na náměstí jim požehná farář a potom jedou přes pole vyhánět zlé duchy a pak jedou k ženskému cisterciánskému klášteru v Marientalu.
Čech se v Horní Lužici poměrně dobře dorozumí – do roku 1635 byla součástí zemí koruny české. Víte například, co je to kěrluše a jak zní řeč Lužických Srbů? Poslouchejte…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.