Vedení města Ústí nad Labem údajně přenáší odpovědnost na úředníky a zastupitelstvo

21. červen 2012

Pět sociálně-demokratických radních Ústí nad Labem nezvládá podle místní ODS vedení města. Podle jejích představitelů ČSSD přenáší odpovědnost na úředníky magistrátu nebo zastupitelstvo, vázne komunikace mezi vedením města a úředníky nebo obvodními radnicemi. Sociální demokraté kritiku odmítají - podle nich ODS neunesla březnový rozpad koalice.

Jednotlivé body pro jednání rady předkládají úředníci a také je obhajují na zastupitelstvu. To je jeden z příkladů, ve kterých ODS vidí přenesení politické odpovědnosti ČSSD na úředníky nebo zastupitelstvo.

Zastupitel a bývalý náměstek primátora Jan Řeřicha doplnil další příklady: „Když se třeba uzavírají smlouvy, tak statutárním zastupitelem města je primátor, popřípadě jeho náměstek. Pouze oni dva mohou podepsat tu smlouvu. Jsou dokumenty, které čekají několik týdnu na podpis. Dozvídáme se také, že je snaha, aby úředníci podepisovali různé dokumenty.“

Podobné informace má od některých úředníků také Český rozhlas. Jako další příklad uvádí ODS to, že dosud není známo, jak si po odvolání dvou náměstků primátor Vít Mandík a jeho náměstkyně Zuzana Kailová přerozdělili jednotlivé kompetence a odpovědnosti. I přes opakované dotazy se to od března nedověděl ani Český rozhlas.

Starostové centrálního obvodu Jan Tvrdík a Střekova Miroslava Lazarová z ODS zase upozornili na to, že vedení města s nimi přerušilo komunikaci. Podle Tvrdíka se dříve scházeli jednou týdně: „Dnes žijeme na mailech od vedoucích odborů, kdy nám pošlou mail s rozhodnutím pana primátora. Veškerá komunikace žádná s magistrátem.“

Na to si ale nestěžuje starostka Neštěmic ze "Strany sportu, zdraví, prosperity" Miloslava Válková: „Nemám problémy v komunikaci. Kdykoliv jsem potřebovala, tak jsem osobně navštívila pana primátora a o všech problémech jsme jednali. Příkladem je otevřená policejní služebna pro Policii České republiky v Corsu.“

Radní a v minulém volebním období také náměstek hejtmana Arno Fišera z ČSSD veškerou kritiku ODS odmítá: „Po marasmu IODS, kde ve všech vedoucích funkcích byly dědečkové, babičky, tetičky a manželky... Já si myslím se to přetrhlo a město funguje. Nevím o žádném odvětví, které by nefungovalo. A že došlo k odstoupení několika lidí, přímo spjatých s ODS, tak jsem tomu rád.“

Šéf oblastní organizace ODS Tomáš Kraus také požaduje dovolení dvou členů nyní oficiálně sedmičlenné rady tak, aby kopírovala tzv. hlasovací koalici. ČSSD totiž v zastupitelstvu hledá podporu u TOP09 a komunistů. Proto podle zastupitelky Karoly Haasové z TOP09 vypadá hlasování jednoznačně: „Protože oni si teď momentálně opravdu nemůžou dovolit jít do věcí, s kterými třeba my nebudeme souhlasit.“

Požadavek ODS na doplnění rady je ale nereálný. TOP09 podle Haasové nikdy nebude spolupracovat s komunisty a spoluvládnutí s KSČM zase sociálním demokratům zakazuje tzv. Bohumínské usnesení. Arno Fišera přesto nevyloučil, že by o nové radní stál: „Budeme jednat třeba i v dalším zastupitelstvu o možné dovolbě.“

Primátor Vít Mandík zatím na kritiku ODS nereagoval, přislíbil však, že se k ní vyjádří během pátku (22.6.).

autor: hau
Spustit audio