V Ústeckém kraji přibývá hospitalizovaných s covid-19. Nemocnice prosí veřejnost o pomoc
Stejně jako v celé republice, také v Ústeckém kraji se horší epidemická situace onemocnění novým typem koronaviru. Krajská hygienická stanice 15. října hlásila celkem 4 282 lidí s pozitivním testem na covid – to je o 517 víc než 14. října.
Nemocnice se snaží navyšovat kapacitu pro pacienty s tímto onemocněním a shánějí dobrovolníky na výpomoc.
Situace v nemocnicích v Ústeckém kraji je napjatá –lůžka s intenzivní péčí se poměrně rychle plní. Z podkladů pro krajský krizový štáb vyplývá, že k 16. říjnu ráno bylo v nemocnicích hospitalizováno 203 lidí s covidem. 38 jich přitom potřebuje intenzivní péči – 17 z nich je napojených na umělou plicní ventilaci.
Nejvíc pacientů je v nemocnici v Ústí nad Labem, dále pak v Chomutově, Litoměřicích, Teplicích, v Mostě, Roudnici nad Labem, Rumburku, v Kadani, Děčíně a v Žatci.
Od března bylo hospitalizováno celkem 561 lidí. Současný stav tedy tvoří téměř polovinu celkového počtu.
Situace se mění během dne – třeba 15. října odpoledne bylo v nemocnici v Litoměřicích podle ředitele Radka Lončáka 21 hospitalizovaných. 16. října ráno už je jich bylo 26 – množství pacientů už přesáhlo kapacitu tzv. covidové stanice a nemocnice uvolňuje lůžka na jiných odděleních. Ty, kteří potřebují dlouhodobější intenzivní péči, pak podle Lončáka vozí do nemocnic v Ústí nad Labem nebo Teplicích.
Nemocnice žádají o pomoc dobrovolníky
Některé nemocnice už vyzvaly o pomoc veřejnost. Hledají hlavně zdravotníky – ať už studenty, důchodce nebo ty, kteří ze zdravotnictví odešli. Tito lidé by mohli převážně nahradit zdravotníky, kteří se budou věnovat pacientům s covidem. Zájem je ale i o dobrovolníky, kteří můžou pomoct jinde – třeba jako sanitáři, pomoc v kuchyních a dalších provozech.
Třeba v nemocnici v Žatci jsou lůžka pro pacienty s covidem podle ředitele Jindřicha Zetka obsazená a další postup se bude odvíjet od situace. Tato nemocnice přitom není na vládním seznamu, kde můžou pomáhat studenti zdravotnických oborů, a není jediná.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula 16. října dopoledne na tiskové konferenci řekl, že vláda z tohoto nařízení seznam smaže tak, aby medici a budoucí sestry mohli pomáhat kdekoli.
Kromě Žatce žádají o personální pomoc i nemocnice v Kadani, v Děčíně, Ústí nad Labem, v Teplicích, Mostě, v Chomutově a také v Bílině – tam sice nejsou pacienti s covidem, ale chtějí se připravit na to, kdyby zaměstnanci nemocnice onemocněli, nebo museli jít do karantény.
Podle Ústavu zdravotnických informací a statistik je v současné době v Ústeckém kraji 431 zdravotníků nakažených onemocněním covid-19.
Související
-
Ústecký kraj: nákaza koronavirem se šíří i mezi obyvateli domovů pro seniory
V Ústeckém kraji přibylo od minulého čtvrtka přes 2 300 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z dat krajské hygienické stanice.
-
Ústecký kraj prověří, proč zatím nevyjela odběrová sanita pro testování na koronavirus
Ústecký kraj zprovozní tzv. mobilní místo pro testy na nákazu koronavirem. Odběrová sanita jezdila už na jaře za lidmi, kteří nemohli na odběrová místa sami přijít.
-
Sasko je připravené pomoci Ústeckému kraji s péčí o pacienty s těžkým průběhem covidu-19
Ústecký kraj už má zamluvené tři hotely pro pacienty s lehčím průběhem nemoci covid-19. V případě nedostatku akutních lůžek je připravené kraji pomoci sousední Sasko.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Autoklub dostal sankci skoro 11 milionů korun. Porušoval pravidla, když využíval státní dotaci
-
Zatím pokračuji, říká Foltýn. Koordinátorem strategické komunikace zůstává i v příštím roce
-
Rekordní počet seriálových novinek. V prosinci se diváci dočkají Sta roků samoty i Černé holubice
-
‚Excesivní vybočení.‘ Expolicistovi, který v opilosti mlátil pěstmi dívky v baru, hrozí u soudu až 10 let