V Ústeckém kraji to o víkendu žije během, poutěmi i vinobraním

14. září 2023

V Ústí nad Labem se běží Mattoni 1/2maraton, Litoměřice zvou na vinobraní, pokračují Dny evropského dědictví, Děčín-Libverda na zemědělskou výstavu, Jirkov a Mariánské Radčice na pouťové slavnosti, u Jezera Milada se bude běhat pro dobrou věc a s Činoherním studiem můžete vyrazit do krajiny…

Sobota 16. září

Ještě tento víkend je ve znamení Dnů evropského dědictví a také Český rozhlas Sever se otevírá návštěvníkům. Bývalá Wolfrumova vila stojí za prohlédnutí – od 10 do 16 hodin budou probíhat prohlídky i s výkladem. Na zahradě jsou instalované nové sochy ze sochařského sympozia skupiny LAVY v Řehlovicích.

Jedna ze soch na zahradě Českého rozhlasu Sever. Jmenuje se Tichá rozmluva a její autorkou je Štěpánka Hausdorfová

V Žatci pojali Dny evropského dědictví pestře – v rámci akce Žatecké dvorky od 13 do 18 hodin se dostanete na jinak ne běžně přístupná místa. Na náměstí Svobody je také připravený kulturní program – tanec, hudba, zpěv, šermíři, bubeníci….

Ústí nad Labem v sobotu žije během. Už v 11 hodin startuje první běh v rámci akce Mattoni ½ Maraton. Na programu jsou Bambini Run, Rodinná míle, Český pohár v paracyklistice nebo Běh o pohár rektora UJEP. Hlavní závod bude odstartovaný v 15 hodin, část tratě vede i areálem chemičky, ale jinak si běžci užijí Labskou cyklostezku s výhledem na řeku i hrad Střekov.

od 10 do 20 hodin budou v sobotu Litoměřice žít vinobraním. Kulturní program bude na několika scénách, vystoupí skupina Slza, Tublatanka a Milan Peroutka se skupinou Perutě. Hlavní roli ale bude hrát víno a burčák…

Vinobraní - Litoměřice - 2011

Střední zahradnická a zemědělská škola v Děčíně – Libverdě pořádá už tradiční výstavu zemědělské techniky, zahradní mechanizace, hospodářských zvířat i drobného zvířectva a prodej výpěstků z regionu. 16. září odpoledne zahraje Děčínská dechovka, pro děti jsou připravené atrakce. Výstava je otevřena od 9 do 18 hodin a pokračuje i v neděli.

Od 10 hodin se koná v sobotu pouť v Mariánských Radčicích – program je doslova nabitý – stánky, řemesla, rytíři na koních, soutěže pro děti, divadlo a hodně muziky – například Martin Maxa, Radek Banga, Ewa Farna Tribute a další.

O hudební zábavu se postarala zpěvačka Aneta Langerová, která zazpívala i svůj hit Voda živá

V pravé poledne pak začíná Hornická pouť v Jirkově – zábavu tu mají pro všechny věkové kategorie – Staročeská dechovka, Motorband, Aneta Langerová a řada dalších.

A na závěr zveme do Proboštova, ve 14 hodin tam vypukne slavnost, kde si užijete hudby, zpěvu, tance i další zábavy – tak namátkou: vystoupí Frajerky z galerky, Olympic Revival a taky bude Ein Lukesle Buntes a závěrečný ohňostroj.

Neděle 17. září

I v neděli se v rámci Dnů evropského dědictví můžete podívat do budovy Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem, kde od 9 do 16 hodin probíhají prohlídky i s výkladem. Na zahradě jsou instalované nové sochy ze sochařského sympozia skupiny LAVY v Řehlovicích.

Zahradnická a zemědělská výstava Libverda 2017 v Děčíně

V rámci Dnů evropského dědictví můžete v neděli navštívit také zříceninu hradu Šumburk u Klášterce nad Ohří. Sraz je ve 13 hodin a připravená je komentovaná prohlídka hradu. Nezapomeňte si s sebou vzít špekáčky, nabádají pořadatelé.

Střední zahradnická a zemědělská škola v Děčíně – Libverdě pořádá už tradiční výstavu zemědělské techniky, zahradní mechanizace, hospodářských zvířat i drobného zvířectva a prodej výpěstků z regionu.  Pro děti jsou připravené atrakce. Výstava je otevřena od 9 do 15 hodin.

Charitativní Běh upřímných srdcí začíná 17. září ve 13.30 u Jezera Milada v Chabařovicích na Ústecku. Na aktivní běžce čeká pětikilometrová trasa, na rekreační pak trasa dlouhá jeden kilometr. Vypsaná je i kategorie Štafeta a Štafeta pro hasiče. Ti tu navíc předvedou svou zásahovou techniku, pro děti budou soutěže a hry a další zábava.

Běžkyně

Ústecké Činoherní studio oprášilo kdysi oblíbený Činoherácký batůžek. Sraz je v neděli v 9 hodin u budovy Činoherního studia, kde se víc dozvíte o historii budovy i souboru. V 10 hodin pak startuje turistický pochod. Nejdřív se popojede vlakem z nádraží Střekov a pak už po svých – na trase Velké Březno – Homole u Panny – Hlupice – Lovečkovice – Levín. Výprava vede po stopách saských turistů, kteří se do našeho kraje vypravili pod vedením Dr. Otto Lehmanna v srpnu 1889. Délka pochodu je zhruba 17 kilometrů, tak se na to řádně připravte.

V neděli bývá čas i na pohádky – Kulturní dům Střelnice v Kadani zve na 16. hodinu na pohádku O Budulínkovi, středisko Zahradní v Chomutově láká na pohádku Jablko přání se začátkem v 16 hodin a kino Lípa v Duchcově má od 15 hodin na programu divadelní představení Maxipes Fík.

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem dětem nabídne zábavnou hudební show Rarášci a vesmír. Je spojená s velkoplošnou animovanou videoprojekcí na principu Laterny Magiky. Děti se leccos dozvědí o vesmíru a hvězdách v něm. Začátek je v 15 hodin.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...