V ústecké ZOO odchovali druhé mládě medvěda malajského

29. březen 2018

V polovině února porodila samice Barma na svět své druhé mládě v pořadí. Tím prvním byla samička Babu, která se narodila v červnu roku 2011.

„Situace v chovu tohoto druhu je v evropských zoologických zahradách kritická,“ vysvětluje tisková mluvčí ZOO Věra Vrabcová.

 „Momentálně je chováno 39 jedinců ve 20 institucích, ale většinou se jedná o zvířata přestárlá, za hranicí reprodukce. Z toho důvodu se za posledních sedm let v Evropě žádné mládě nenarodilo. Posledními mláďaty byla naše samička Babu a mládě narozené ve stejném roce v Tierparku Berlin,“ dodává Věra Vrabcová.

 

Dvoutýdenní mládě medvěda malajského v ústecké ZOO

„K porodu došlo v ranních hodinách v pátek 16. února, ale již předchozí den byla samice neklidná a stále přecházela. Mládě nebylo vidět, Barma si je schovávala přitisklé u sebe na břiše, ale zato bylo slyšet. Je to tvoreček zcela závislý na mateřské péči, slepý, nemohoucí, velký zhruba 15 cm, porostlý krátkou tmavou srstí,“ popisuje chovatelka Klára Machoňová a doplňuje: „Samice se tentokrát chová úplně jinak než u prvního porodu, jako by si mateřství více užívala.“

 „Apelujeme na všechny příchozí, aby omezili svoji zvědavost a počkali až na okamžik, kdy mládě bude představeno veřejnosti,“ vyzývá Věra Vrabcová. Je to především zájmu ochrany vzácného mláděte a jeho matky.

 

autor: Redakce ČRo Sever
Spustit audio