V Teplicích vzniká první centrum pro bezdomovce – fungovat bude od příštího roku

20. září 2019 12:13

Teplice podpoří vznik centra pro bezdomovce. V předchozích volebních obdobích vedení města této sociální oblasti nevěnovalo pozornost. Když se potřeba podobného zařízení v minulém volebním období dostala do komunitního plánu, nebyl zase nikdo, kdo by se chtěl starat o jeho provoz. S městem se na tom nakonec dohodl spolek Květina, který v Teplicích 1,5 roku pomáhá lidem na ulici.

„Chci se přestěhovat do Duchcova, na azyl. Potřebuji na to papíry od doktora, že nejsem nakažený, a když tím projdu, můžu bydlet. Jinak jsme na ulici,“ popisuje pan Petr, který se svou matkou bydlí v nepoužívané garáži.

Centrum pro bezdomovce bude v bývalé provozovně v Denisově ulici

Terénní pracovnice spolku Květina Milada Šebestová se s Petrem i jeho maminkou dohodla na zařízení lékařské prohlídky a odložení nástupu do azylového domu.

Od příštího roku si budou moci bezdomovci přijít pro radu i pomoc do centra v Denisově ulici v Řetenicích. Na rozjezd dostane spolek Květina od města 160 tisíc korun – dvě místnosti bývalé provozovny totiž bude nutné nejdřív upravit.

„Musí zde vzniknout sociální zázemí, konzultační místnost pro klienty i zázemí pro pracovníky a základem je kontaktní místnost, kam klienti budou přicházet, kde se s nimi budeme domlouvat na tom, jaké služby budou využívat,“ popisuje ředitelka spolku Květina Barbora Bočková.

„Budeme tu nabízet možnost být v teple, vysprchovat se, využít sociální šatník, nebo mu nabídneme nějaké základní jídlo, jako třeba čínskou polévku nebo teplý nápoj. Sociální pracovník, který tam také bude, pak bude poskytovat klientům poradenství a pracovat na tom, aby se jejich situace zlepšila,“ popisuje předpokládané dění v nízkoprahovém centru terénní pracovnice Barbora Vernerová, která jej bude mít na starosti.

Provoz centra bude od příštího roku částečně krýt i dotace od krajského úřadu. Bude totiž zařazené do sítě sociálních služeb.

Spustit audio

Související