V meandru řeky Labe na Litoměřicku vznikne nová přírodní rezervace Píšťanský luh

8. duben 2023

Žijí tam totiž vzácné a ohrožené druhy živočichů i rostlin.

V oblasti, která je hojně využívaná pro rekreační plavbu se zpřísní pravidla pro rybáře, navíc tam nebude možné ani bivakovat. Přírodovědci chtějí zpřísnit ochranu kvůli výskytu velkého množství chráněných živočichů.

Bioložka Veronika Dočekalová provádí zhruba tříkilometrovým pásem lužního lesa. Ten tvoří neprostupnou džungli plnou kopřiv a popadaných kmenů topolů černých – právě ty jsou největším zdejším bohatstvím. „Poskytují útočiště ptákům, vyskytují se tu netopýři,“ popisuje.

Kromě netopýrů se tu daří také bobrům evropským nebo vzácným druhům brouků a motýlů. „Byly provedeny biologické průzkumy, mimo jiné na motýly. Průzkum tu nalezl pět

Kmeny topolů černých jsou největším zdejším bohatstvím

set osmdesát pět druhů motýlů a čtyři sta sedmnáct druhů brouků,“ vypočítává Veronika Dočekalová.

S vyhlášením rezervace se ale také zpřísní pravidla pro rybáře nebo milovníky vodních sporů. Zákaz bude kotvení u ostrovů a vstup na ně. Nově bude zakázané i bivakování. „Táboření s sebou přináší negativní jevy. Odpadky, znečišťování, kácení, odnos mrtvého dřeva na oheň,“ vysvětluje důvody.

Proti vyhlášení chráněného území nic nenamítá ani obec Píšťany, na jejíž pozemcích přírodní rezervace leží. „Vyžádali jsme si jednání na CHKO, abychom to dobře pochopili. V rámci zabraného území se v podstatě nemění vůbec nic,“ uzavírá nezávislý místostarosta Píšťan Pavel Král.

Správa CHKO České středohoří ještě musí vypořádat připomínky klubů, které v oblasti provozují vodní sporty.

autoři: Lucie Heyzlová , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Související