V libereckém Severočeském muzeu je k vidění výstava samurajských mečů
Samurajský meč - nádherný předmět a mistrné řemeslné a umělecké dílo, sběratelský kousek i zbraň neuvěřitelných vlastností. Tak jej představuje i nová výstava Severočeského muzea v Liberci.
Uvidíte tu nejen meče, ale i vzácné záštity – tzv. tsuby, kimona a samurajské zbroje.
„Velkou většinu na této výstavě tvoří výjimečné zápůjčky ze soukromých sbírek sběratelů, organizovaných ve společnosti Bushido z Prahy.“ vysvětluje muzejní kurátorka Kateřina Nora Nováková a dodává: „Máme tu i dva meče, které mají na sobě značku, že přesekly dvě lidská těla.“
V Japonsku znamenal samurajský meč určité společenské postavení a proto je jejich držitelé nosili neustále u sebe. Také šlo o magický symbol, spjatý s buddhistickou vírou. Až v 19. století se to změnilo a mnoho mečů se dostalo do Evropy coby sbírkové předměty.
Teče byly vytvářeny takzvaným plátováním, tedy skutím oceli v několika vrstvách. Ty nejlepší jsou zhotoveny i z několika set plátů různých typů oceli. Právě to jim dává jejich mimořádné vlastnosti.
Tyto meče budou k vidění v akci 28. dubna od 10:00-18:00. Návštěvníci uvidí ukázky rychlého tasení samurajského meče, ukázku jeho ostrosti a také střelbu z luku, která byla také jednou ze základních samurajských disciplín.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...