Ústí nad Labem chce omezit doplatky na bydlení ve vybraných lokalitách

17. srpen 2017
Informace ze severu Čech , Informace ze severu Čech

Ústí nad Labem chce v problémových místech omezit vyplácení doplatku na bydlení. Lokality pro vydání opatření obecné povahy pro radnici tipují městské obvody.

Radnicím umožňuje omezit doplatky novela zákona o pomoci v hmotné nouzi platná od června.

„Chtěli jsme znát názor starostů všech obvodů, abychom společně bojovali proti tomu, aby se naše město nestalo cílovou lokalitou nepřizpůsobivých občanů z okolních měst, kde toto opatření přijali dříve než my,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Madar u hnutí UFO.

Neštěmice navrhují omezení doplatku na bydlení v sedmi lokalitách napříč celým obvodem, tedy ve čtvrtích Krásné Březno, Neštěmice a Mojžíř.

„Lokalit je sedm, ale celkový počet domů je mnohem vyšší. Navrhujeme například celou ulici Jindřicha Plachty v Mojžíři nebo ubytovnu Freedom v Krásném Březně,“ uvedla starostka Neštěmic Yveta Tomková z hnutí Vaše Ústí. Radnice se podle ní přitom opírá o dlouhodobé zkušenosti a stížnosti.

Čtěte také

Naopak centrální obvod podle místostarosty Karla Kariky (PRO!Ústí) seznam nepředloží. „My nemáme vůbec kompetence k tomu, abychom vytipovávali nežádoucí jevy. Odbor sociálních věcí nebo městskou policii má pod sebou magistrát. Pokud vytipuje nějaká místa v našem obvodě, budeme ochotni je prověřit,“ řekl ČTK Karika.

Místostarosta upozorňuje na to, že omezení výplaty dávek může sociálně slabé ohrozit. „Tento nástroj je opravdu na výjimečné případy. Dovedu si to představit u problémové ubytovny, nebo pokud nemovitost koupí člověk jen kvůli tomu, aby vydělával na chudobě. Ale v současné době, kdy neexistuje zákon o sociálním bydlení, by ti lidé mohli skončit na ulici. Město nemá možnost se o ně postarat, protože téměř nemá vlastní byty,“ vysvětlil postoj obvodu Karika.

O omezení doplatku na bydlení se podle dřívějších informací krajského úřadu zajímá víc než deset měst a obcí. Nejdál jsou v Jirkově a Mostě, kde už lokality stanovili.

Radnice musí své návrhy podle zákona probrat s policií, sociálním odborem a úřadem práce. Proti opatření mohou podat námitky pouze vlastníci nemovitostí nacházejících se v oblasti uvedené v návrhu opatření.

autor: Jiří Zeman
Spustit audio