Ústecký krajský soud začne projednávat případ předloňského požáru v Českém Švýcarsku. Obžalovanému hrozí až 15 let vězení

16. květen 2024 08:08

Škodu zhruba za 270 milionů korun způsobil podle žalobce muž, který stane 16. května před krajským soudem v Ústí nad Labem kvůli předloňskému požáru v národním parku České Švýcarsko. Událost byla nejhorším požárem v historii Česka. Podle obžaloby hrozí údajnému žháři až 15 let vězení.

Podle obžaloby, kterou má Český rozhlas k dispozici, je muž obžalovaný z obecného ohrožení a poškození cizí věci. Podle státního zástupce rozdělal předloni úmyslně oheň i přesto, že věděl, že je dlouho sucho. Měl si přitom pomáhat klestím a doneseným lihem.

Požár se v národním parku rozhořel v noci z 23. na 24. července a postupně zasáhl zhruba 1100 hektarů plochy. Na likvidaci ohně se postupně podílelo na 6000 hasičů, kteří nasadili přes 400 kusů techniky.

Největší částí údajné škody je cena za zásah hasičů a dalších složek integrovaného záchranného systému. Ta je v obžalobě vyčíslená zhruba na 126,5 milionu korun. Dalších zhruba 90 milionů je podle žalobce škoda za shořelý les a dalších několik milionů korun je pak škoda na shořelých nebo poškozených domech na Mezné.

Vedle toho se škoda týká také poničených bariér proti pádu pískovcových kamenů nebo turistického vybavení kolem Pravčické brány a také v Edmundově soutěsce.

Obžalovaný vinu za požár v národním parku odmítá

Údajný žhář vinu za požár v národním parku České Švýcarsko odmítá. Původně se přitom podle krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové částečně doznával.

Na hlavní líčení čeká obžalovaný zhruba rok ve vazbě. Vedle rozsáhlého požáru mu státní zástupce klade za vinu i další požáry na Děčínsku, kdy měl zapálit rozhlednu nebo myslivecké posedy.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související