Urodilo se vám hodně jablek? Můžete z nich vyrobit čaj, sirup i masku na obličej
„Nehodnoť chuť jablka podle jeho slupky!“ Jablka mohou být nejen zdrojem vitamínů, ale dokáží i léčit.
Kašel ustoupí, když budete popíjet čaj z usušených jablečných slupek. Ty přelijte horkou vodou a necháte 10 minut louhovat, přecedíte a osladíte medem.
Proti šedivění vlasů pomáhá jablečný ocet pravidelně vmasírovaný do vlasů. Výživnou masku na obličej vyrobíte z nastrouhaného jablka a medu. Směs necháte působit 20 minut. Budete lépe usínat, pokud si položíte na noční stolek rozkrojené jablko.
Výtečný a jednoduchý na přípravu je jablečný sirup. Na výrobu 250 ml jablečného sirupu potřebujete 2 litry jablečného moštu. Ten na mírném ohni čtyři hodiny vaříte, dokud nezíská konzistenci sirupu a trochu neztmavne. Přeceďte ho přes síto a ještě horký ho vlijte do čisté sklenice. Čím hustější je, tím intenzivněji sladí. V lednici vydrží i půl roku.
Související
-
Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí. Ovoce pomáhá proti chorobám srdce i nádorům
Již známý farář Sebastian Kneipp doporučoval jablka jako pokrm krvi prospěšný. Jsou nejtypičtějším ovocem našich zahrad a přitom i pravděpodobně nejlepším na konzumaci.
-
Řehtáč soudkovitý získal své jméno kvůli uvolněným semenům – v jádřinci řehtají, prozrazuje pomolog
Jadernička moravská, Řehtáč soudkovitý, Vilémovo nebo Panenské české... O historii ovocnářství u nás jsme si povídali s odborníkem na pomologii Stanislavem Bočkem.
-
Jak budou chutnat jablka budoucnosti? Odborník odhaluje, jak funguje šlechtění nových odrůd
Vypěstovat nové odrůdy trvá dlouhá desetiletí. Práci tak odborníkům usnadňují i moderní technologie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.