Učit se novým věcem není nikdy pozdě! Platí to i pro seniory a moderní techniku

16. leden 2014

Místo povídání o nemocech, začínají dříve narození pronikat do tajů moderní elektroniky. Počítače, tablety už přestávají být doménou mladých lidí. Seniorům při sžívání se s moderní technikou pomáhají speciální kurzy.

„Tahle ta moderní technika, počítače, tablety, dotykové mobily, to už není nic pro mě!“ Tato slova slýcháme občas od našich babiček či dědečků. Nejinak tomu bylo před časem v případě 82letého pana Josefa a jeho ženy Květy z Liberce. Vše změnily Vánoce, kdy našel pod stromečkem tablet.

0:00
/
0:00

„Pamatuju ještě petrolejku, život bez elektřiny… Kde je ta technika dneska, na to nemám,“ vysvětluje svůj vztah k technice pan Josef. Přesto se společně se svou paní učí s tabletem zacházet.

Dědečkům a babičkám často pomáhají vnoučata, někteří ale dají přednost výuce v kurzech k tomu určených.

Jeden takový kurz v libereckém centru Kontakt navštívila i redaktorka Českého rozhlasu Iveta Kalátová. Poslouchejte…

autor: Iveta Kalátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.