U města Most se lidem otevřelo nové jezero. Je větší než Máchovo

12. září 2020 11:00

Nedaleko města Most se lidem slavnostně otevřelo stejnojmenné jezero. Vzniklo na místě někdejšího uhelného Lomu Ležáky a je větší než Máchovo jezero. Svojí hloubkou přes 70 metrů je srovnatelné s Orlickou přehradou na Vltavě.

Nové jezero Most

Otevření plánovala mostecká radnice velkolepé v rámci mosteckých slavností, ty se ale s ohledem na epidemii koronaviru nekonají. Pásku tak symbolicky přestřihl primátor Jan Paparega a Walter Fiedler, ředitel Palivového kombinátu Ústí, který lokality po těžbě uhlí spravuje.

„Tento okamžik jsem sliboval veřejnosti už nejméně třikrát a dnes k němu konečně došlo,“ uvedl Jan Paparega.

Věří, že lidé si cestu k jezeru mezi svahy s rozlohou zhruba 300 hektarů najdou. Z centra Mostu to mají tři kilometry. Otevření se odkládalo mimo jiné kvůli problémům, které se objevily při pracích na vedení potrubí kanalizace pod řekou Bílinou.

Prostor kolem vody se bude upravovat až do konce roku, hlavně pláže. Také se doseje tráva. Příští rok se začne budovat kemp, vznikne stálé sociální zázemí, občerstvení. Prozatím mohou lidé využívat mobilní toalety. Investorem stavby je ministerstvo financí, náklady do dnešního činí zhruba 2,5 miliardy korun.

Nové jezero Most

S energetickým využitím jezera Most, které má tři kilometry na délku a dva kilometry na šířku, stát nepočítá. Naopak bude sloužit sportovcům včetně hlubinných potápěčů.

„Autokemp a zázemí pro sportovní kluby bychom chtěli vybudovat co nejdříve. Lze zde provozovat všechny bezmotorové vodní sporty jako veslování, rychlostní kanoistika, jachting, dračí lodě,“ uvedl Walter Fiedler.

V lokalitě není možný rybolov. „Je tu nasazena řízená osádka dravých ryb, abychom udrželi čistotu vody,“ řekl Walter Fiedler.

Bez ohledu na stavební ruch se v místě někdejšího lomu Ležáky daří fauně a flóře, kolem jezera žijí desítky druhů ptactva. Palivový kombinát ve spolupráci s ústeckou Univerzitou J. E. Purkyně také plánuje přímo u jezera školící a výzkumné centrum, kde by se mohli studenti přírodovědně vzdělávat.

„O tom, jestli jednou bude možné vybudovat i nějakou občanskou výstavbu, budeme dále jednat,“ doplnil Walter Fiedler.

Do budoucna by se z Ústeckého kraje mohl stát region několika jezer. Postupná hydrická rekultivace, tady zaplavení šachet, se chystá například i na Lomu ČSA.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio