Tři tipy na čajové směsi. Vyzkoušejte!
Začal březen. Český název tohoto měsíce se odvozuje od březosti samic zvířat. Druhý výklad odkazuje na rašení bříz.
V mnoha evropských jazycích je název měsíce odvozen od latinského Martius, což bylo pojmenování podle mytologického Marta, boha války a zemědělství. V římském kalendáři byl březen původně prvním měsícem v roce, neboť zima byla obdobím bez měsíců.
Dobrou zprávou je, že během března se prodlužuje délka dne. Poslední den v březnu je o světelnou část delší o 1 hodinu a 52 minut, než první březnový den.
V dnešním Apetýtu vám dáme hned tři návody na výborné čajové směsi, jejich autorkou je bylinkářka Blanka Kocourková, kterou znáte z našeho vysílání.
Čaj při nachlazení a zvýšené teplotě
- květ černého bezu, květ lípy velkolisté, kořen proskurníku lékařského (stejné díly jednotlivých druhů)
Plicní čaj
- plicník lékařský, listy podbělu a jitrocele, listy rozrazilu lékařského (stejné díly jednotlivých druhů).
Směs na nachlazení
- použijeme 25 g květu černého bezu, 25 g květu lípy srdčité, 20 g kořene proskurníku lékařského a 30 g meduňky, do směsi můžeme přidat tymián, který má antibakteriální účinky, působí proti nachlazení, bolesti v krku a léčí horní cesty dýchací
Související
-
Poradna Apetýtu s Blankou Kocourkovou
Bylinková poradna s Blankou Kocourkovou na téma inventura v bylinkách.
-
Čaj z ořechových skořápek
V úterním Apetýtu nabízíme recept, který zazněl v Babských radách. Nebude to o klasickém vaření, ale o přípravě báječného čaje – domácího léku na kašel.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.