„Třetí“ muži, kteří měli Měsíc na dotek

12. červen 2021

Michael Collins, Richard Gordon, Stuart Roosa, Alfred Worden, Thomas Matingly a Ronald Evans. Komu patří tato jména? Co má tato šestice mužů společného?

Klidně by mohli mít přívlastek „třetí“ muži misí Apollo, které vrcholily přistáním na Měsíci. Tito astronauti se však Měsíce, ač mu byli tak blízko, nedotkli a své stopy do měsíčního regolitu neotiskli. Narozdíl od jejich dvanácti vyvolených kolegů, kteří se při celkem šesti výpravách prošli po povrchu našeho souputníka. Museli zůstat ve velitelských modulech na oběžné dráze kolem Měsíce a trpělivě vyčkávat, až jejich kamarádi splní zadané úkoly a vrátí se zpět.

111 kilometrů nad Měsícem

Americký astronaut Michael Collins. Oficiální snímek z roku 1969

Prvním z oněch „třetích“ mužů byl Mike Collins, pilot, který získal zkušenosti nejprve v americkém letectvu, později s Johnem Youngem jako astronaut na palubě lodi Gemini 10. Právě Collins jako první ve volném kosmickém prostoru přestoupil z jednoho tělesa na druhé, bylo to při spojení Gemini se satelity Agena. Přesně o tři roky později už letěl s misí Apolla 11 k Měsíci, a zatímco Neil Armstrong a Buzz Aldrin kráčeli poprvé po povrchu jiného vesmírného tělesa, on více než 21 hodin kroužil ve velitelské lodi 111 km nad Měsícem a čekal na návrat svých druhů.

Prý se necítil „nejopuštěnějším člověkem od dob Adama“ jak stálo v letovém deníku v souvislosti s tím, že za odvrácenou stranou Měsíce astronaut ztratil veškeré spojení se světem. Bral to spíš jako výhodu – prý měl vždy alespoň na několik desítek minut pokoj od řídícího střediska v Houstonu.

„Poslední let“ Michaela Collinse

Bývalý astronaut Apolla 11 Michael Collins navštívil v roce 2019 u příležitosti 50. výročí startu první měsíční mise Kennedyho vesmírné středisko NASA na Floridě

A nebyl čas ani na nudu, Collinse bavilo pozorovat a fotografovat pod ním ubíhající měsíční povrch. Obavy prý přišly v okamžiku, kdy se měli Armstrong s Aldrinem vydat z Měsíce zpět k velitelské lodi. Co kdyby při startu selhal raketový motor? Astronauty by čekala jistá smrt a Collins by se pak k naší planetě musel vracet sám. Naštěstí se tak nestalo, mise skončila úspěchem. Podobně jako Mike se mohli cítit i další z „třetích“ mužů měsíčních výprav.

Na Collinse vzpomínám nejen proto, že byl prvním z nich, ale také proto, že koncem dubna přišla ze Spojených států smutná zpráva – účastník legendárního leta Apolla 11 podlehl rakovině. Bylo mu 90 let. Ze zmíněných „třetích“ mužů, kteří měli Měsíc na dotek, žije už jen Thomas Mattingly, který letěl s Apollem 16.

autoři: Miroslav Zimmer , frv
Spustit audio

Související