Tomáš Přibyl: Dobytí Měsíce. Příběh programu Apollo

Expedicí Apolla 17 na Měsíc v prosinci 1972 oficiálně skončil americký lunární program, další výpravy byly zrušeny. Vesmírná loď Apollo však přece jen ještě párkrát do vesmíru letěla. Která její mise byla poslední, ve kterém roce se uskutečnila a kteří američtí astronauti tvořili posádku tohoto posledního Apolla? 

Pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku, máte šanci získat knihu popularizátora kosmonautiky Tomáše Přibyla „Dobytí Měsíce. Příběh programu Apollo“ z produkce nakladatelství CPress.

Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz nejpozději do neděle 24. listopadu. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat.

Správná odpověď na minulou otázku

Mezi nejnepříjemnější invazní druhy naší přírody patří mohutná až čtyři metry vysoká rostlina podobná kmínu s dutou lodyhou, z níž se při poranění uvolňuje tekutina, která může způsobovat vážná kožní poranění. Napište nám, jak se tento vetřelec jmenuje, odkud se k nám dostal a kde se na našem území vyskytuje nejvíce?

Oním vetřelcem je bolševník velkolepý, který se primárně vyskytoval v oblasti Západního Kavkazu, ale v 19. století se jeho semena dostala do Evropy, kde byl využíván v parcích jako dekorativní rostlina. Na území České republiky se poprvé objevil v roce 1862, kdy ho kníže Metternich nechal vysadit v zámeckém parku Kynžvart. Během následujících dvou desetiletí tam zdomácněl a začal růst i divoce. Stále byl ale populární jako zahradní solitér, a byl přenesen i na další místa. Po roce 1943 se začal nekontrolovatelně šířit podél vodních toků, silnic a železnic, patrně v souvislosti se změnou využívání krajiny. Hlavní oblastí jeho výskytu jsou nicméně dodnes západní Čechy, kde jeho invaze kdysi začala a kde na některých místech porůstá rozsáhlé plochy; jen těžko se s ním bojuje.

Klíč ke květeně České republiky“ od nás za správnou odpověď dostane paní Hana Vavřincová z Příbrami. Gratulujeme!

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.