Teplo domova v průběhu staletí ukazuje Krkonošské muzeum v Jilemnici

30. prosinec 2014

Od otevřeného ohniště přes kachlová kamna až po litinová kamínka a sporáky jaké známe ze starých filmů ale i chalup. Taková byla cesta tepla do lidských obydlí, cesta, kterou nyní mapuje výstava Teplo domova na jilemnickém zámku.

„Nejstarší kachle tu máme ze 14. století. Nedaleko ve Vrchlabí jsou jedny z nestarších dochovaných kamen a jsou z roku 1545. Ale tam již část kachlů byla nahrazena kopiemi a my originály tady máme vystavené,“ láká na výstavu ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec.

Na zámku ale nechybí ani celá kachlová kamna. Ať již repliky, nebo dokonce původní zámecká, ve kterých se dokonce i občas topí.

„Topíme v nich, aby návštěvníci cítili to krásné sálavé teplo, které nám dneska někdy doma docela chybí," vysvětluje Luštinec.

Více o tom jak topili doma bohatí ale i chudí a jak postupoval vývoj topení od 15. století až do počátku století dvacátého, tedy ke kamnům, která známe, se můžete podívat v jilemnickém zámku až do 1. března 2015.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...