Tajemství mechanických hraček a figur odhaluje jilemnické muzeum

8. červenec 2016

Kolečka, píšťaly, táhla, měchy a další důmyslné mechanismy spojené v mechanické hračky a figuríny z hodin, betlémů i pouťových střelnic jsou součástí letní výstavy Duše plná koleček jilemnického muzea Krkonošského národního parku.

První zajímavé mechanismy se objevili už ve 14. století. Z literatury jsou dokonce známi i starší, ty se však jako exponáty nedochovaly.

„Zpočátku to byli především zvoníci na věžích a figurky na hodinách. V 15. a 16. století to byla velká móda,“ říká autor výstavy, historik umění Patrik Pařízek.

Mechanismy byly oblíbené nejen u zákazníků, ale také u hodinářů, protože zvyšovaly ceny jejich výrobků. Mechanické figuríny fungovaly také jako terče na střelnicích. Jeden takový, ztvárňující latrínu, je v Jilemnici také k vidění.

„Na této části střeleckého terče vidíme mladíka, který sedí v kadibudce a pokud se někdo terče strefil, spustil se mechanismus a bylo velice naturalisticky ztvárněno, co on v té kadibudce provádí,“ vysvětluje Pařízek.

Historický střelecký terč s mechanickou částí

Pohyblivé mechanismy nacházely uplatnění také v betlémech. Ty se nejen hýbaly, ale také vydávaly zvuky, třeba troubení.

Zajímavostí na pohled i poslech jsou hrající klícky s mechanickými ptáčky. „Je to veliká rarita a veliká sběratelská zajímavost.,“ podotýká Pařízek.

Všechny mechanické hračky a figuríny jsou na výstavě Duše plná koleček v Krkonošském muzeu v Jilemnici k vidění do 25. září denně mimo pondělí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...