Tajemství mandaly v severoindickém Ladaku

7. říjen 2013

Indický Ladak, hraniční oblast s Čínou a s Pákistánem, bývá někdy označován jako Malý Tibet. Tradiční tibetská kultura je tam paradoxně zachována více než ve vlastním Tibetu. A právě do těchto odlehlých míst, která byla dlouho pro turisty uzavřená, se vypravil Ondřej Pleštil.

Při své návštěvě Ladaku měl to štěstí, že je mniši pozvali do kláštera právě v době, kdy pracovali na mandale. Jedná se o náboženský rituál, který mniši provádějí pouze jednou za rok. Vytvářejí při něm kruhový obrazec z barevného písku. Podkladem pro mandalu je plátno, natažené na zemi.

Vytvoření mandaly trvá několik dní a je velmi pracné, přesto jí mniši nakonec zničí – jedná se totiž o oběť.

„Asi to má připomenout to naše Prach jsi a v prach se obrátíš, protože něco, co bylo pracně vytvořeno se během několika chvil zničí a je to navždy pryč...“ vysvětluje Ondřej Pleštil.

autor: Iveta Kalátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.