Táborský soud začal řešit podezřelé Berkovy konkurzy

5. září 2006

Táborská pobočka krajského soudu dnes začala rozplétat případ údajně zmanipulovaných konkurzů. Podle obžaloby je na základě zfalšovaných dokumentů vyhlašoval konkurzní soudce Jiří Berka. Obžaloba jeho a dalších osm lidí viní z účasti na zločinném spolčení, některé z nich navíc ze zneužívání pravomoci veřejného činitele či porušování povinnosti při správě cizího majetku. Policie vyčíslila škodu na více než čtvrt miliardy korun.

Soudní líčení u Krajského soudu v Táboře dnes začalo čtením obžaloby. Obžalovaní začnou vypovídat až ve středu, a to kvůli rozsáhlosti případu. Obžaloba obsahuje 300 stran.

Společně s Berkou dnes na lavici obžalovaných usedlo celkem sedm lidí, devátá obžalovaná, Marta Čiháková, k soudu nepřišla. Předseda senátu Jiří Bernát vysvětlil, co musí soud Berkovi prokázat.

"Porušoval ještě další své povinnosti konkurzního soudce. Rozhodující bude posoudit, jestli tam skutečně došlo k vytvoření společenství osob, že tam byla organizace, že tam byl někdo vedoucí. To musíme krok za krokem prokázat," uvedl Bernát. Soudní líčení se podle něj může táhnout i roky. Mezi důkazními materiály jsou totiž také několikaměsíční odposlechy.

Berka, který je podle dostupných informací prvním českým soudcem, který se u soudu zpovídá za zločinné spolčení, dnes novinářům řekl, že je nevinný. "Jsem připraven vypovídat samozřejmě, protože věřím, že se díky tomuto soudu mnohé objasní," řekl Berka. "Obvinění je absurdní - tak to vnímám," dodal.

Jako prvního soud vyslechne správce konkurzní podstaty Daniela Thonata, který je podle Bernáta klíčovou osobou - jako jediný prý v přípravném řízení vypovídal. Policie jej vede jako takzvanou chráněnou osobu, jeho fotografie nesmí být zveřejněny.

V případu je kromě Berky, který podle žaloby vyhlašoval konkurzy na základě padělaných dokumentů, stíhán také údajný organizátor skupiny, vysokoškolský pedagog Vladislav Větrovec. Obžalováni jsou také Thonat a další správce konkurzní podstaty Petr Tuhý, zaměstnanci zpeněžování podstaty Lubor Kindl, správkyně kravařského družstva Čiháková a soudní znalec Martin Jurenka. Letos byli do případu začleněni další dva lidé, prý takzvaní bílí koně.

Policie začala Berkovu skupinu rozkrývat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Banka předtím údajně změnila obchodní jméno a své sídlo přemístila z Ostravy do Mostu. K Union bance později přibylo i obvinění ze zmanipulování konkurzů řady dalších firem. Způsobená škoda ve všech případech dosahuje 290 milionů korun.

Podle policie obžalovaní zmanipulovali konkurzy podniků, které se ocitly na hranici bankrotu. Vybrali si podnik v regionech, kde byl místně příslušný soudce Berka. Za pomoci dalších firem a lidí zajistili odkoupení pohledávek věřitelů podniku, na který pak Berka vyhlásil konkurz a dosadil do něj vybraného správce. Dostávali se tak údajně k majetkům za stovky milionů korun, které pak pod cenou rozprodávali.

autoři: Jan Kopřiva , dka
Spustit audio