Světlá, tmavá, na sucho, ale i cibulová. Jak připravit jednotlivé druhy jíšek? Prozradí Babské rady
Jíška je nejstarší a nejznámější zahušťovadlo pokrmů, ale řekněme, že není jíška jako jíška. Tuto směs vždy připravujeme ze stejného množství rostlinného tuku nebo másla a mouky. Zásmažka se připravuje pražením mouky na tuku.
Rozlišujeme světlé nebo tmavé druhy i jíšku, která se dělá takzvaně na sucho. Na světlou jíšku se nejlépe hodí čerstvé máslo (ideálně tzv. ghí – přepuštěné máslo). Na tmavou jíšku, která bude mít silnější aroma, využijete ideálně sádlo. A suchou jíšku, tedy tu bez tuku, používáme při úpravě dietnějších pokrmů. Suchá jíška je jen dozlatova opražená hladká mouka. Pražíme ji v troubě nebo na sporáku pozvolna zhruba 10 minut.
K zahuštění omáček s výraznou chutí – masových, zeleninových i luštěninových, se hodí jíška cibulová. Její příprava je následující: Oloupanou a najemno nakrájenou cibulku osmažíte na rozehřátém tuku, zasypeme ji moukou a mícháme, dokud jíška nebo zásmažka nemá výraznou zlatožlutou barvu.
Související
-
Neokoukaná cuketa jako výborná roláda i zahušťovadlo omáček
Vaření tradičních receptů, ale bez zbytečného tuku nebo velkého množství mouky. To je koníček Taťány Řehákové z České Třebové. Nabídla nepříliš známý recept z cukety.
-
Francouzská cibulačka
S Apetýtem se vypravíme do Francie. V zemi galského kohouta je cibulačka považována za tradiční pokrm, a to i díky jednoduché a rychlé přípravě.
-
Japonským škrobem kuzu můžete nejen zahustit jídlo, ale i vyléčit žaludeční potíže
Pro škrob s názvem kuzu nemusíme až do jeho domoviny, tedy do Japonska. K dostání je i u nás, třeba v prodejnách se zdravou výživou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.