Svatomartinská jízda v Bánově

7. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta
0:00
/
0:00

Svatý Martin - voják, který se stal biskupem, patron kněžích a všech mužů ve zbrani, ale také veteránů, kteří válkou či bitvami prošli. Legenda o jeho vstřícnosti vůči žebrákovi, kterému věnoval polovinu svého pláště, z něj učinila symbol empatie a nesobectví. Pro naše předky byl ale tento muž a jeho den důležitou částí hospodářského roku, na sv. Martina končívala čeledi služba a uzavíraly se smlouvy na další rok.

Martin je jedním z nejoblíbenějších světců, ne náhodou je mu zasvěceno víc než čtyři a půl tisíce kostelů a kaplí po celém světě. Jeden z "jeho" kostelů stojí i v Bánově na jihovýchodním Slovácku. Bánov je ale jediným místem, kde se patrocinium sv. Martina slaví nejen mší a tradičními slováckými hody, ale i Svatomartinskou jízdou. A na ní natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?