Studenti radí žákům, na jakou školu dál. Tzv. „Vzkazník“ se na Mostecku osvědčil

7. listopad 2019 10:10

Žáci 9. ročníků základních škol často řeší, kde pokračovat ve studiu. Na Mostecku se jim snaží poradit jen o rok starší děti – studenti 1. ročníků středních škol. Své čerstvé názory na novou školu píší do formulářů, ze kterých pak Úřad práce vytváří brožurku nazvanou „Vzkazník“.

„Podle mě je to hodně moc dobré při výběru školy – pomůže to,“ hodnotí Vzkazník Klára Plicková, letos studentka 1. ročníku střední pedagogické školy v Mostě, loni žačka 9. třídy.

Její spolužačka Helena Pospíšilová si taky v 9. třídě pročetla Vzkazník, do kterého studenti 1. ročníku různých středních škol popisovali své dojmy z nové školy, přístupu pedagogů i nároků na studium. „Už jsem byla rozhodnuta odmala, tohle mě ale utvrdilo v tom, že jsem si vybrala správně,“ konstatuje.

Na Mostecku se na psaní brožury Vzkazníku podílelo v minulém školním roce bezmála 900 studentů z 12 středních škol. Podle úřadu práce, který brožuru vydává, patří mezi jeho největší hodnoty to, že si radí s výběrem studia studenti sami mezi sebou.

„Je to vlastně jakási praktická příručka s postřehy bývalých žáků 9. tříd. Tímto způsobem získají ti současní deváťáci mnohem lepší představu o tom, jak například probíhají přijímací zkoušky nebo co je po nástupu na střední školu potká,“ říká mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Pro školy mohou být názory studentů ve Vzkazníku zpětnou vazbou.

„Můžeme se z toho poučit a získat názor těch žáků, kteří by nám to třeba do očí neřekli,“ potvrzuje zástupce ředitele střední pedagogické školy v Mostě Zdeněk Paďourek.

Vzkazníky mohou studenti najít na úřadu práce i na jednotlivých základních školách.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související