Stát chce dát na obnovu Ústeckého kraje do roku 2030 miliardy korun

6. červen 2017
Pevný kurz koruny k euru vytváří stabilní prostředí, které pomáhá ekonomice jako celku.

42 miliard korun do roku 2030 chce stát investovat do zlepšení situace v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Podnikatelé, školy a nejrůznější organizace v Ústeckém kraji tak budou mít šanci v následujících letech získat od státu peníze na projekty spojené s obnovou regionu.

Peníze by měly jít do silnic, vzdělání, vědy a výzkumu a odstraňování starých ekologických zátěží. Informovala o tom 5. června zmocněnkyně vlády Gabriela Nekolová na podnikatelském fóru v Ústí nad Labem.

Akční plán na hospodářskou restrukturalizaci tří zmíněných krajů by mohla vláda projednat ještě v červnu. „Část peněz už je alokovaná ve Státním fondu dopravní infrastruktury,“ uvedla Nekolová.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) řekl, že kraj se snaží vyjít vstříc přeměně regionu reorganizací svých škol. „Klademe důraz na technické obory a snažíme se propagovat učiliště, střední školy, protože uplatnění z těchto škol je velké,“ uvedl Bubeníček.

Do regionu se daří investory lákat agentuře CzechInvest. Přesto zůstává v Ústeckém kraji nejvyšší nezaměstnanost v zemi, na konci dubna byla sedm procent.

Pro Ústecký a Karlovarský kraj v minulosti vláda uvolnila 15 miliard korun na odstraňování starých ekologických zátěží. Z této částky zbývá podle Nekolové dočerpat zhruba 2,5 miliardy korun. „Projekty už jsou vybrané,“ dodala Nekolová.

autor: ČTK
  • Aktuální dění
  • Zpráva