Sbírají odpadky po celém světě, teď pomáhají na Teplicku. Dvojice z Mostu zorganizovala úklid Vápenky v Lahošti

1. srpen 2023 08:10

PET lahve, plechovky, obaly od sušenek, ale také kusy oblečení nebo pneumatiky – to všechno našli dobrovolníci při úklidu zatopeného lomu Vápenka v Lahošti na Teplicku. Akci zorganizovali mladí manželé z Mostu, kteří sbírají odpadky po celém světě. 

Další várka odpadků skončila ve velkém kontejneru. Michaela Dolan je nasbírala přímo u azurové vody lahošťské Vápenky.

„Je to už taková posedlost. Když někde jsme a jsou tam ty odpadky, tak je prostě těžký je tam nechat. Tady všude byly poházené PET lahve, plechovky od energeťáků… Ta změna pak, to je to, co s emi moc líbí,“ vysvětluje Michaela Dolan.

Posbírané odpadky z Vápenky zaplnily přistavený kontejner

Na pomoc přijeli Jitka Mouchová a Vladimír Herškovič z Teplic. „Takový množství jsem nečekala – jsem překvapena, nemile překvapena,“ komentuje situaci u Vápenky před úklidem Jitka Mouchová. „Podle mě to vzniká, že ti lidé to třeba i chtějí odnést, ale nacpou to do nějaké igelitky, a protože už je tam, založená hromádka, tak to tam na ni přidají s tím, že ostatní to tam také odhodili,“ doplňuje ji Vladimír Herškovič.

Další hromadu nepořádku navršil na protilehlé straně jezírka Jiří Dolan. „A to je pořád jen zlomek toho, co tu reálně je, protože je to zarostlé už v tom křoví. Navíc bůh ví, kolik je toho ve vodě – ze všech úhlů jsou tam ještě pořád vidět nějaké pneumatiky. Čtyři jsme vytáhli, ale to se nedalo – je to hrozně těžký,“ ukazuje.

Manželé Dolanovi začali odpadky uklízet během svého tříletého pobytu v Barceloně, kde ve volném čase čistili pláže.

Vápenka v Lahošti

Pokračovali s tím i při dalších cestách po střední Americe, při kterých se snažili také o šíření osvěty. Teď zakládají neziskovou organizaci a ve svém boji s odpadky na celém světě chtějí pokračovat.

„Jenom jednou v El Salvadoru se nám podařilo nasbírat ještě víc odpadků za ještě kratší dobu – tam jsme jich na jednom přírodním koupališti nasbírali za hodinu s 37 dobrovolníky 554 kilogramů.“

U lahošťské Vápenky, spolu s 16 dobrovolníky, mezi kterými bylo i několik dětí, nakonec nasbírali přes 400 kilogramů odpadků.

Spustit audio

Související