Dobrovolníci zazimovali ptačí rezervaci Mnišské louky u České Lípy. Na jaře tak budou mít tamní ptáci více vhodných míst k hnízdění
U České Lípy se v sobotu 5. listopadu sešlo pět desítek dobrovolníků, aby zazimovali ptačí rezervaci Mnišské louky. Jde o jednu ze čtyř oblastí v republice, kde Česká společnost ornitologická postupně skupuje pozemky a upravuje území tak, aby sloužilo jako životní prostor co největšímu počtu živočichů.
Členové a příznivci České společnosti ornitologické v ptačí rezervaci Mnišské Louky prořezali náletové dřeviny, pokosili přerostlý rákos a uklidili odpadky. Každoroční akce tak pomůže na jaře zlepšit podmínky k hnízdění víc než sto třiceti druhům ptáků, které už v oblasti ornitologové zaznamenali. Přírodní i umělé mokřady jsou zároveň domovem řady chráněných obojživelníků.
„Je to mokřadní lokalita, takže už teď tady je celá řada zajímavých druhů ptáků. Tím nejikoničtějším je asi jeřáb popelavý, nejvyšší létající pták Evropy. Momentálně jsou v České republice čtyři ptačí parky. Tím nejstarším a nejznámějším je ptačí park Josefovské louky u Jaroměře,“ uvedl Břeněk Michálek z České společnosti ornitologické. Těmi dalšími ptačími parky jsou ještě Dubňany na Hodonínsku a Malá Lipová na Přerovsku.
Ornitologové mají vypracovanou strategii, podle které by měl být do dvaceti let v každém kraji minimálně jeden ptačí park. „Česká společnost ornitologická ta předem vytyčená území vykupuje do svého vlastnictví. Využívá k tomu téměř stoprocentně dary podporovatelů,“ přiblížil Břeněk Michálek.
Související
-
Ochránci přírody chtějí v Březině v Českém středohoří chránit kromě čolků také vážky
Evropsky významná lokalita Březina poblíž Kostomlat pod Milešovkou chce rozšířit ochranu o další ohrožený druh, vážku jasnoskvrnnou.
-
Ochránci přírody prořezávají vršky Českého středohoří kvůli chráněnému konikleci
Z vrcholků Českého středohoří se v těchto dnech ozývají motorové pily. Dobrovolní hasiči a ochránci přírody je totiž čistí od šípků, akátů a dalších náletových dřevin.
-
Ochránci přírody instalují na rybníky v Ústeckém kraji plovoucí ostrovy. Pomohou ptákům s hnízděním
Na Zámeckém rybníku v Děčíně se objevil umělý plovoucí ostrov. Pomůže vodním ptákům nerušeně zahnízdit a vyvést mladé. Plovoucí hnízdiště je i na rybníce ve Staré Olešce.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.