Růže nemá trny, ale ostny. Rozdíl mezi nimi je podstatný
Říká se, že není růže bez trní. Staré arabské přísloví praví ‚Nezlob se na růži, že má trny, raduj se, že tak trnitý keř má růže‘. Pravověrný botanik se nad tím může jen zamračit nebo pousmát. Z botanického hlediska totiž žádná růže nemá trny. Má ostny.
Z botanického hlediska jsou to totiž útvary zcela jinak zakládané. Trn je přeměněný orgán – například listy nebo větévky u kaktusů se přeměnily na trny a jsou pevně spojeny se stonkem.
Zatímco ostny například u zmíněných růží vznikly jako vychlípeniny pokožkových a podpokožkových (epidermálních a subepidermálních) vrstev. Takovou vychlípeninu – osten – lze snadno odlomit. Není pevně spojený se stonkem. Funkce je ale obdobná, a to ochránit stonek před býložravci.
Setí versus sázení
Přidejme ještě jednu opravu obecně oblíbeného omylu – setí a sázení. Termín sázení se občas nesprávně používá i pro rostliny, které vyséváme. Pamatujme si, že vysévání, setí je termín, když používáme semena.
Zatímco když používáme sazenice nebo cibulky či hlízy, tak ty výhradně sázíme, vysazujeme. U cibule jsou použitelné oba termíny – můžeme ji totiž pěstovat ze semínek nebo z tzv. sazečky – malých cibulek.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.