Ryby musí v lednu zalehnout. Mráz jim svědčí. Otázkou je, zda bude dostatečný
Co dělají členové Českého rybářského svazu v lednu? Proč je potřeba, aby v tomto měsíci řádně mrzlo a proč se prosekávají díry do ledu?
„V lednu by mělo být správně zamrzlo a my bychom měli prosekávat ledy, aby mohl čpavek odcházet a ryby se neudusily. Ale teď se spíš strachujeme, že ryby nezalehnou nebo se kvůli vysokým teplotám budou budit. A to bychom pak pocítili na jaře velké ztráty, protože neodpočaté ryby by ztratily podkožní tuk,“ vysvětluje jednatel ČRS v Pardubicích Václav Horák.
Rybolov na dírkách je zakázaný
Pro rybolov na dírkách musí být vody dlouhodobě zamrzlé. Rybář se pohybuje po ledě, proto musí několik dní předem silně mrznout, aby tloušťka ledu byla aspoň deset centimetrů.
A jak je to s možností rybářů chytat pod ledem nebo na částečně zamrzlém revíru? „Obecně chytat pod ledem je zakázáno. Výjimečně může takzvaný lov na dírkách, pod souvislou vrstvou ledu, povolit krajský úřad nebo Ministerstvo zemědělství. Co se týče jen z části zamrzlého revíru, neměl by s tím být problém,“ říká Václav Horák.
Podle něj existují i výjimky. „Například jsou revíry v rybníkářském režimu, kde si uživatel zařízení dělá vlastní podmínky a jde mimo zákon. Ale jinak je to skutečně mimo zákon,“ uzavírá jednatel Českého rybářského svazu v Pardubicích.
Doby, kdy se lovilo pod ledem, jsou podle Václava Horáka kvůli globálnímu oteplování pryč. Sám si pamatuje lov ryb pod ledem spíše z dětství.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka