Rok 2023 a výhled do roku 2024 očima hejtmana Ústeckého kraje

12. prosinec 2023 11:10

Ve studiu jsme tentokrát měli jako hosta hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera za ANO. Bavili jsme se s ním nejen o tom, jak hodnotí rok 2023, ale také o tom, co čeká Ústecký kraj v příštím roce.

„Kladně hodnotím především to, že nás jako kraj v tomto roce nepotkalo žádné neštěstí – že jsme nemuseli řešit žádnou živelnou pohromu a jinou mimořádnou situaci. Možná to někomu přijde málo, ale já si myslím, že to je hodně,“ shrnuje Jan Schiller.

Kraj podle něj v roce 2023 úspěšně investoval – do oprav a modernizací škol, do sociálních služeb, do rekonstrukcí mostů. Navíc krajští zastupitelé odsouhlasili 12. prosince možná historicky nejvyšší rozpočet pro kraj pro příští rok ve výši 30 miliard korun.

„Co mě naopak netěší, ale doslova mi to leží v žaludku, je skutečnost, že se zatím nepovedla ještě pomoc Terezínu. I když musím říct, že intenzivně jednáme s vládou a s ministerstvy a nějakou cestu jsme našli, tak se to pořád nedaří. Také mi vadí, že se nedaří spolupráce národního parku České Švýcarsko a cestovního ruchu tak, jak bychom si představovali,“ dodává ústecký hejtman.

Do jakých investic půjde z rozpočtu kraje příští rok nejvíc peněz? Kdy začne rekonstrukce most Dr. Edvarda Beneš v Ústí nad Labem? Jak se dívá na problémy kolem Severočeského divadla a jeho financování? A posunuly se nějak plány na stavbu vysokorychlostní trati mezi Prahou a Drážďany? Nejen to se dozvíte z audiozáznamu celého rozhovoru.

autor: Milan Král
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.