Remorkér Beskydy bude jako kulturní památka dál sloužit na Labi

13. listopad 2016

Přesně šedesát let starý remorker Beskydy je poslední zadokolesovou vlečnou lodí v Česku.

Poslední z původních dvanácti. To je remorker Beskydy. Poslední vlečná zadokolesová loď je nově v majetku státu. Evropská vodní doprava ho prodala, protože její provoz už se nevyplatil.

Ředitelství vodních cest zaplatilo zhruba deset milionů korun, aby fungování lodi zachránilo. A tím i spoustu dalších lodí, kterým Beskydy dokážou v budoucnu pomoci na celé Labsko-vltavské cestě.

Záchrana přišla za pět minut dvanáct

„Tuto loď jsem měl v nájmu od roku 2001. Před opravou jí hrozilo, že skončí ve starém železe,“ vzpomínal kapitán lodi Vladimír Weinlich při slavnostním přípitku Beskydům na lepší zítřky. „Teď se snad zachová i pro příští generace, kdy budu moci ukázat vnoučatům, na jaké lodi jsme provozovali plavbu.“

Remorkér Beskydy bude jako kulturní památka dál sloužit na Labi

O tom, kdo dál kapitánem lodi bude muset rozhodnout výběrové řízení.

Remorkér bude dál pracovat

Další budoucnost lodi popisuje ředitel ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů: „Kotvit bude v Děčíně a tam na ni také bude přístup veřejnosti, ale stále bude sloužit k urdžování vodní cesty, to je protahování plavidel.“

Stát do remorkéru také investuje další peníze, jak říká mluvčí Jan Bukovský: „Hlavně Beskydy dostanou nový moderní radar, aby remorkér mohl jezdit i v období, kdy je mlha a špatná viditelnost. Pak také plánujeme dokoupit příďové dokormidlovací zařízení, které pomůže lodi při průjezdu oblouky.“

Z Lovosic vyplují Beskydy do Prahy, kde budou 17. listopadu na Vltavě pod ministerstvem dopravy přístupné všem, a pak se vrátí na své stálé místo do Děčína.

autor: Lucie Valášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.