Psycholog radí, jak předejít zklamání z nepovedeného vysvědčení
Vstupní branou k vytouženým prázdninám je vysvědčení. Poslední školní den však nemusí být pro každého žáka tím nejšťastnějším. Místo slibované jedničky z češtiny se může objevit trojka a nastává problém, jak to sdělit rodičům…
„Pro rodiče existuje jedna zásadní rada – co nejvíc s dětmi komunikovat! Hlavně aby věděli, co se ve škole děje a aby, až přijde den zúčtování, tedy vysvědčení, nebyli najednou překvapeni, co se stalo.“ radí psycholog Petr Moos.
Upozorňuje také na to, aby rodiče nekladli na děti příliš vysoké nároky – nemá to smysl a mnohdy právě nesmyslné požadavky rodičů potom děti zbytečně stresují a vedou k tomu, že se děti bojí.
Špatné jsou také věty typu „Se špatným vysvědčením se domů nevracej!“. Ty se totiž mohou dítěti uložit do hlavy s tím, že pokud bude mít špatné známky, nebude ho mít jeho rodič rád.
„Dítě se začne bát a jakmile se dítě bojí svého rodiče, je to průšvih.“ konstatuje psycholog. Tak tedy – komunikujte se svým dítětem a zachovejte si chladnou hlavu!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.