Problémy se štítnou žlázou trápí pětkrát víc žen než mužů

Štítná žláza je v našem těle velmi důležitá. Produkuje hormony, které potřebuje každá buňka, aby se dobře vyvíjela. Když je štítnou žlázou takových hormonů „vyrobeno“ hodně není to dobře. Neprospívá nám ale ani když je hormonů málo.

Štítnou žlázu najdeme na krku, kousek nad důlkem mezi klíčními kostmi. Je to orgán opravdu malinký, který má objemově kolem 5-15 mililitrů. Že je s produkcí hormonů něco v nepořádku se dá poznat z rozboru krve, ale i za pomoci ultrazvuku. Tolik v úvodu prozradil náš host, MUDr. Milena Budíková.

Paní doktorka odpovídala především na posluchačské dotazy. Mimo jiné prozradila: „Pokud je naše strava vyvážená a je v ní i dostatek ryb, nemusíme používat žádné potravinové doplňky. Ty, které obsahují jód, ale i selen nebo železo, se doporučují hlavně budoucím maminkám“.

Z audiozáznamu rozhovoru se také dozvíte, jakou roli u poruch štítné žlázy hraje genetika, že jsou poruchy tohoto orgánu pětkrát častější u žen než u mužů a jaký je vztah mezi štítnou žlázou a úbytkem (nebo naopak s přibíráním) tělesné váhy.

autor: Milan Král
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.