Přístroje v nemocnicích byly předražené, tvrdí ministerský audit

25. únor 2011

Společnost Krajská zdravotní, která má na starosti pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, nakupovala předražené přístroje. Vyplývá to z auditu, který si nechalo udělat ministerstvo financí.

Nejméně 31 milionů korun mohla ušetřit Krajská zdravotní za nákupy techniky pro své nemocnice v roce 2008. Akciová společnost Ústeckého kraje získala na přístroje zhruba půl-miliardovou dotaci z regionálního operačního programu, který rozděluje evropské dotace. Krajské zdravotní hrozí, že nedostane celou výši dotace. Vedení společnosti závěry auditu odmítá.

Posudky pro audit připravili odborníci z ČVUT. Podle jednoho z nich, Lubomíra Pouška, vypracovali metodiku hodnocení přímo pro Krajskou zdravotní. Například k cenám přístrojů využívali vyjádření dvou až tří expertů. Lubomír Poušek řekl, že hodnotili čtyři základní položky.
Přístroj jako takový, stavební úpravy, pak tam bylo zaškolení personálu a záruční a pozáruční servis, který občas hraje významnou roli v ceně. Zohledňovali jsme časové hledisko i kurzové změny. Pro zajímavost, v době kdy nakupovala krajská zdravotní, byl kurz tak výhodný, že mohli nakoupit ještě laciněji.“

Vedení Krajské zdravotní ale s těmito závěry nesouhlasí. Odvolává se přitom na vlastní audit a posudek soudního znalce. Výhrady shrnul předseda představenstva Petr Benda. Podle něj se porovnávají přístroje, které nejsou úplně stejné. „Nejsou stejně vybavené jak softwarově tak technicky, nebyly pořizované ve stejné době takže ani neexistují ceny obvyklé na trhu pro zdravotní techniku.“ Krajská zdravotní se podle Bendy bude bránit a závěry auditu chce rozporovat.

Petr Benda sice v době sporného nákupu nebyl ve vedení krajské zdravotní, přesto za ni chce bojovat. Krajskou zdravotní totiž čeká další prověřování. Náměstek ministra financí Jan Gregor předpokládá, že odhalí další pochybení. „Těch pochybení tam skutečně bylo víc, od přípravy projektů až po dodržování principů hospodárnosti. Je pravděpodobné, že ta korekce bude vyšší než zmiňovaná částka. Pro tento okamžik by to bylo z mého pohledu čistě spekulativní, ale bude to několik desítek milionů korun.“

Hrozí také to, že Česká republika nedostane od Evropské komise celou půlmiliardovou částku. Podle Jana Gregora by to znamenalo, že Krajská zdravotní by musela doplatit částku, která nebude pokrytá z evropského rozpočtu. „Peníze nepřitečou z evropského rozpočtu na ten konkrétní projekt krajské zdravotní, nicméně zatím nemám indikace, že by Česká republika přišla o ty prostředky jako celek.“

autor: hau
Spustit audio