Přesně před rokem se v okolí Hřenska rozhořel největší přírodní požár v historii České republiky
Je to právě rok, co se Hřensko a jeho okolí stalo dějištěm události, jakou si v minulosti málokdo uměl představit. V noci na neděli 24. července 2022 začalo hořet v Malinovém dole – požár se záhy rozšířil na více než 1600 hektarů plochy národního parku České Švýcarsko. S ohněm bojovalo během 20 dní dohromady téměř 7000 hasičů, ze vzduchu jim pak pomáhalo krotit plameny osm vrtulníků a pět letadel.
Nebe nad Hřenskem a národním parkem České Švýcarsko připomínalo mezinárodní letecký den, do hašení se tu zapojily české, slovenské a polské vrtulníky i italská velkokapacitní letadla.
Hřenští hasiči, kteří se ocitli v centru dění mají dnes jediné přání. „Ať už se nikdy nestane to, co se stalo tady – že na Mezné shoří tři baráky, evakuuje se půlka Hřenska a Vysoká Lípa. A Janov? Ten měl na spadnutí,“ vzpomíná velitel hasičské jednotky Jan Košík a vysvětluje, že i rok po požáru zůstal v lidech z postižených obcí velký strach: „Dneska když přijedeme s víc než dvěma hasičskými auty na Meznou, tak lidi blázní, co se děje, a já se jim nedivím.“
Požár podobného rozsahu znali až do roku 2022 čeští hasiči jen z učebnic
Celá republika se zatajeným dechem sledovala 20denní boj téměř 7000 hasičů se živlem, který prověřil lidské i technické možnosti jako nikdy předtím.
„Bylo to v takovém rozsahu a při takovém nasazení sil a prostředků, že s tím nikdo neměl praxi – všechno to bylo jen v učebnicích,“ dodává zástupce velitele hřenských dobrovolných hasičů Jakub Bejšovec.
Za ten rok se v okolí Hřenska a v národním parku spousta věcí změnila – správa parku například dokončuje bezpečnostní kácení kolem obcí sousedících s chráněnou oblastí.
„Kolem obce Doubice v tuto chvíli není v nějakém větším rozsahu suchý lesní porost – proto, abychom nebyli ohrožováni nějakým případným lesním požárem,“ pochvaluje si nezávislý starosta obce Jan Drozd.
Čtěte také
V národním parku se navíc objevily tři velkokapacitní vaky naplněné vodou, které slouží jako prvotní zásobárna vody k uhašení ohně v nepřístupných místech.
„Pod Stříbrnými stěnami, to je v místě, kde v loňském roce hořelo, pak nedaleko Vysoké Lípy a také mezi obcemi Kyjov, Doubice a Brtníky,“ upřesňuje Jakub Juda ze správy parku. Ta se postupně snaží zpřístupnit místa, kde oheň napáchal takové škody, že jsou pro turisty nebezpečná.
Patří mezi ně i Edmundova soutěska ve Hřensku, nebo jedna z přístupových cest na Pravčickou bránu. Správa parku zatím v souvislosti s požárem a na odstraňování škod po ohni vydala skoro 30 milionů korun. Policie ze založení ohně, který nemá v České republice obdoby, obvinila 36letého muže, kterému hrozí až 15 let vězení.
Související
-
Protipožární těžby v okolí obcí v národním parku České Švýcarsko jsou z větší části hotové
Kvůli požáru v červenci 2022 začal park s preventivními těžbami zejména suchého kůrovcového dříví letos v květnu.
-
Správa národního parku České Švýcarsko provede zkušební sanaci nad částí uzavřené Edmundovy soutěsky
Správa národního parku se chystá provést zkušební sanaci malého úseku nad Edmundovou soutěskou ve Hřensku. Ta je kvůli následkům loňského požáru stále uzavřená.
-
České Švýcarsko zažilo další vetší požár – pod Pravčickou bránou zapálili neopatrní turisté kus lesa
Hasiči mají za sebou letos první větší zásah v Českém Švýcarsku. Oheň pod Pravčickou bránou zapálili ve čtvrtek turisté při neopatrné manipulaci se zábavní pyrotechnikou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Váhání Spolu mě mrzí, ale chápu ho, říká středočeská hejtmanka o povolebním vyjednávání
-
ŽIVĚ: Světluška rozzáří pražskou Chuchli. Přispějte i vy během benefičního koncertu
-
Zdaňme víc neřesti, radí ministr Vlček. ‚Řešme spíš výdaje bobtnajícího státu,‘ oponuje Skopeček
-
Advokát: Špatně placená jsou všechna povolání v justici od úředníků po soudce. A neřeší se to dlouho