Předení - téměř zaniklé řemeslo

17. březen 2014

Tradiční řemesla, jako košíkářství nebo drátenictví, jsou dnes vidět většinou jen na řemeslných trzích. Předvádět tradiční řemeslo jezdí na Víseckou rychtu do Kravař na Českolipsku i Ludmila Antošová. Za klapotu kolovrátku předvádí, jak z chomáče vlny vzniká příze.

I když je předení práce skoro pohádková, ve skutečnosti to žádná pohádka není - na jeden svetr je potřeba 12 vřetýnek příze. Než usedne přadlena Ludmila Antošová ke kolovratu, musí si vlnu sama vyprat, usušit i česat. Přes všechnu tuto práci jí předení baví.

Navíc podle Ludmily Antošové dnes není v České republice, až na pár výjimek, nikdo, kdo by učil příst vlnu. Všechno, co dnes předvádí, se naučila sama systémem pokus-omyl. Ani kolovrátek se dnes nedá běžně koupit, a tak si repliku kolovratu z konce18. století nechala udělat na zakázku.

Jak vzniká příze? Kolik času zabere upředení vlny na jeden svetr? Poslouchejte…

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.