Před 3 měsíci řádila ve Stebně na Lounsku vichřice. Zbyla po ní spoušť. Teď už se tam chystají obnovit velký park, který prakticky zmizel

25. září 2021 12:24
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zelenou náves ve Stebně čeká obnova

Ničivá vichřice s krupobitím zasáhla 24. června Stebno na Lounsku. Zbyly po ní domy bez střech, polámané stromy, zničené zahrady a silnice. Stebnu pak pomohly stovky dobrovolníků a taky dárci z celé republiky. Teď se tam chystají na obnovit velký park, který prakticky zmizel.

„Byl to fofr, nejvíc tady bylo hodně učitelů, ti měli ty prázdniny, ale pomáhali všichni,“ vzpomíná Milena Krausová na letošní léto, kdy na návsi vniklo improvizované centrum pro dobrovolníky, hasiče a obyvatele.

„Tady byla podél chodníku, tady podél silnice byly lípy, potom u kostela bylo kolem 10 smrků, za kostelem bylo celé stromořadí ze smrků, tak ty taky to nevydržely, kaštany, co byly u toho dětského hřiště,“ říká Roman Opat, který předsedá osadnímu výboru Stebno. Taky bydlí na návsi, v rodinném statku. Obydlí jim vydržela, ale stodoly statik nařídil zbourat.

Stebno, místo připravené pro zvoničku

Novou podobu Zelené návsi před kostelem teď vypracovali zahradní architekti. Studie předpokládá vysázení nových lip a kaštanů, přeměnu hasičské nádrže na okrasné jezírko nebo památník na živelnou pohromu z 24. června roku 2021.

„Tady by měla být taková jako malinká zvonička, která by měla připomínat tu událost, doplňuje Roman Opat.

Obnovu parku kolem kostela vedení Kryr, kam Stebno spadá, plánuje na tři etapy. Starosta Miroslav Brda předpokládá, že práce přijdou na asi pět a půl milionů. Část chce obec zaplati z darů, které dostala od dárců z celé republiky.

„Sešlo se nám přes 20 milionů korun, co jsme potřebovali akutně z majetku města, máme opravené, zafinancované, uklizené, i obrovskou skládku odpadu,“ popsal Miroslav Brda.

Na jaře starosta plánuje opravit hřbitovní zeď, kterou taky pobořila vichřice, a peníze město rozděluje mezi nejvíc poškozené obyvatele. Architekti ve Stebně na Lounsku představí novou podobu parku zničeného vichřicí

Spustit audio