Pozor na embolie!

Ucpání cév krevní sraženinou může být pro mnohé z nás smrtelné. Žilami totiž putuje krevní sraženina, která končí buď v plicích nebo dokonce v mozku. Co se vlastně v těle při uvolnění embolie děje?

„Dochází k tomu, že se embolus, neboli vmetek, nejčastěji ze žil dolních končetin, se takzvaně utrhne a krevní cestou se dostane do plic...“ vysvětluje chomutovská lékařka Korina Karhanová a zároveň apeluje na pacienty, aby si kontrolovali své dolní končetiny.

„Vždycky to začíná otokem jedné nohy, nikdy obou dvou. Noha je oteklá, na pohmat bolestivá a bývá i teplejší... Při plicní embolii se vmetek dostane do plic – pacient je dušný, pokašlává, hůř se mu dýchá... Vždy, když dojde k otoku jedné končetiny, měl by člověk okamžitě přijít k lékaři,“ varuje Karhanová s tím, že všechny typy embolií pacienta přímo ohrožují na životě.

0:00
/
0:00

Větší pravděpodobnost vzniku embolie je u pacientů po operacích nebo po úrazech nebo u starších imobilních pacientů v domácím ošetření. Pro některé lidi mohou být problematické také dlouhé lety v letadle. Takovým Korina Karhanová doporučuje užívat Anopyrin, dlouhodobě pak Detralex.