Potrhlá astrologie

27. prosinec 2009

Dva vídeňští psychologové se dali do boje proti astrologům. Pracují přitom s argumenty, které se opírají o aktuální data rakouského statistického úřadu; přesto se zdá, že vedou marný boj s větrnými mlýny.

Psychologové Ivo Ponocny a Elisabeth Ponocná-Seligerová se do něj pustili po přečtení knihy Akta astrologie, kterou před deseti lety vydal Gunter Sachs, německý matematik, fotograf, dokumentarista a velký fanoušek astrologie, kterou kombinuje s matematikou a statistikou. Sachs na obalu své knihy tvrdí, že se mu ve spolupráci s týmem odborníků podařilo podat "vědecký důkaz souvislosti" mezi hvězdami a lidským chováním; nabízí prý "miliony prověřených dat" o sňatcích, rozvodech, nemocech, sebevraždách, povoláních, trestných činech nebo dopravních nehodách.
Dvojice vídeňských psychologů některé Sachsovy údaje přepočítala a porovnala s aktuálními statistikami. Přes veškerou snahu prý oba vědci vlastně neobjevili nic, co by skutečně doložilo přímý vliv nebeských těles a znamení zvěrokruhu na výběr partnera a povolání nebo příčiny úmrtí. Pro některé skutečnosti našli mnohem přirozenější vysvětlení.
Nadprůměrně častý výskyt střelců a skopců mezi zemědělci například vysvětlují tím, že "mnozí rodiče těchto zemědělců jsou sami zemědělci a zjevně praktikovali plánované rodičovství tak, aby se porod odehrál v zimních měsících". Skutečnost, že mezi akademicky vzdělanými lidmi je velmi málo raků a panen je podle skeptických psychologů způsobena tím, že děti narozené v těchto znameních nastupují do školy velmi krátce po svých šestých narozeninách. Jsou tedy mladší, než většina jejich spolužáků, což je v procesu vzdělání znevýhodňuje. A co si počít s faktem, že častými viníky automobilových nehod jsou lidé, narození ve znamení ryb? Podle vídeňských psychologů to ani jinak být nemůže - prostě proto, že lidí, narozených v tomto znamení je hodně. Jsou to lidé počatí na přelomu května a června. Jaká je v tom asi souvislost, můžeme se ptát stejně jako rakouští badatelé... Že by tu hrál roli fenomén prvních teplých nocí?
Údajné astrologické vlivy na sebevraždy, sňatky nebo rozvody se Ivo Ponocnému a Elisabeth Ponocné-Seligerové vůbec nepodařilo vysledovat. Oni sami jsou přesvědčeni, že je to proto, že tu žádné souvislosti neexistují. Je to jako s čápy, říkají. Čápů v Evropě už po desetiletí ubývá. "Rovněž klesá počet narozených. Je to snad důkaz toho, že děti nosí čáp?" Jejich argumenty mají logiku. Můžete ale třikrát hádat, komu budou věřit čtenáři Guntera Sachse. Pravda se vždycky prodávala hůř, než potrhlosti.

Zdroj:
Zpráva ČTK/APA ze dne 8.12.2009

autor: frv
Spustit audio