Poradna: Jak se vyhnout kontaktu s pouličním prodejcem?

17. únor 2014

Dnes si povíme o tom, jak nejlépe odolat dotěrným pouličním prodejcům. Recept je totiž prostý – když pouličního prodejce spatříte, většinou máte čas nějak zareagovat.

Nejlepší reakcí je začít telefonovat - samozřejmě naoko. Přiložme si mobilní telefon k uchu a nemusíme ani nic říkat, prodejce vás nechá na pokoji. Jejich trenéři komunikace je totiž učí, aby telefonující neobtěžovali.

Co ale dělat, když sebou telefon nemáte nebo na vás prodejce „vyskočil“ a vy jste neměli čas zareagovat a telefon vytáhnout?

Nejlepší je nenavazovat oční kontakt, vůbec si jich nevšímat a jít dál, a to i přesto, že vás slušně osloví. To není žádný prohřešek proti společenské etiketě, ale vaše svobodné rozhodnutí v rámci toho, čemu se říká asertivní právo.

Asertivních práv je mnoho - podle nich máte právo si někoho na ulici nevšimnout a vůbec nemusíte zdůvodňovat proč, nebo se dokonce omlouvat. Jiné je to třeba na uzavřené společenské události – tam by to bylo asi neslušné, ale v tomto případě rozhodně ne.

autor: mkt
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.