Pondělní Noční linka: Minulost, přítomnost, budoucnost

23. srpen 2021

Patříte mezi lidi, kteří dokázali udělat za minulostí tlustou čáru a kráčí s očekáváním lepších zítřků dál? Pokud jste prožili nepříjemné situace, dokázali jste na ně obratem zapomenout nebo se k nim ve vzpomínkách neustále vracíte? Umíte hledět s optimistem do budoucnosti, i když přítomnost není růžová? Co si v takové chvíli řeknete? Co byste poradili ostatním, kteří zatím neuměli tlustou čáru za minulostí udělat a trápí se?

Minulost označuje soubor událostí, které již proběhly. Minulost není ohraničena nějakým počátkem, nemůžeme říci, kdy začala. Přítomnost, to „při čem“ každý člověk právě je, je složitý fenomén, který zkoumá fenomenologie. Budoucnost je označení pro časový horizont, který ještě nenastal v toku času. Chápaní jednotlivých časových horizontů nelze přesně definovat, neboť záleží na souvislostech.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová