Policie v Ústeckém kraji řeší stále více mravnostních trestných činů spáchaných na internetu
Policisté v Ústeckém kraji řeší stále víc trestných činů spáchaných na internetu. Vyplývá to z policejních statistik. Nejčastěji jde o šíření dětské pornografie nebo o sexuální nátlak.
Odborníci proto radí, aby rodiče svoje děti upozornili na to, jaké nebezpečí jim například na sociálních sítích může hrozit.
Příkladem rozsáhlé trestné činnosti je nedávný případ muže, kterého soud uznal nepravomocně vinným za sexuální útoky přes internet. Podle obžaloby zaútočil na 160 dívek. Muž se na začátku líčení k činu doznal.
Soud ho nepravomocně poslal na 6,5 roku za mříže a nařídil ochrannou sexuologickou léčbu. Trestnou činnost páchal muž podle soudu od roku 2012 do roku 2015.
Podle policisty Lukáše Rösslera se teď daří odhalovat podobné případy sexuálního nátlaku mnohem dřív: „Většinou se na to dřív zaměříme a máme nástroje, jak například zmrazit ten profil, upozorňujeme Facebook na ten profil a tomu pachateli to ztěžujeme. TTakže tolik nanarůstá počet těch obětí.“
V případě, že najdou lidé nějaký podvodný profil například na sociální síti, je dobré podle policisty Rösllera kontaktovat nejdříve provozovatele stránek.
Podle Kateřiny Vokrouhlíkové ze sdružení CZ.NIC, které provozuje doménu CZ, platí na internetu jednoduché pravidlo: „Velmi důležité je dávat o sobě vědět jen to, co chci, aby věděli cizí lidé. Obecně: ta informovanost, především rodičů, je velmi nízká. Snažíme se o to, aby rodiče uměli s internetem pracovat a učili to i ty děti, jak chránit sebe a svou identitu.“
Podobný názor má i Jan Kolouch ze sdružení CESNET: „Primární vzdělávání by mělo vycházet z rodiny. Rodiče nám říkali, abychom nikam nechodili s cizími lidmi, abychom nevstupovali k nikomu cizímu do auta, a to samé platí na internetu. Rodiče by si měli uvědomit, co se na internetu děje, co tam jejich děti dělají, a stejným způsobem jim vysvětlovat, co je v pořádku, a co ne.“
V Ústeckém kraji se policisté nezaměřují na poli kyberkriminality jen na mravnostní trestné činy, ale také na různé podvody při pronájmu bytů nebo prodeji aut.
V roce 2016 řešili v oblasti kyberkriminality celkově 383 trestných činů. Loni to už bylo 487 případů.
Související
-
Za zneužití 161 dívek prostřednictvím internetu má jít muž z Děčína na 6,5 roku do vězení
22letý Jaroslav Pulpán má jít za zneužívání 161 nezletilých dívek prostřednictvím internetu na 6,5 roku do vězení. Má také podstoupit ambulantní sexuologickou léčbu.
-
Podvody na internetu? Většinou si za problémy můžeme sami
I když si svůj počítač zabezpečíte nejnovějším antivirovým programem, ještě to neznamená, že vás podvodníci nepřipraví o peníze, nebo dokonce o vaší identitu na int...
-
Cizinec vymámil z důvěřivé ženy ze Štětí víc než milion korun...
Víc než jeden milion korun. Na tolik peněz si přišel cizinec, který přes internet sliboval ženě ze Štětí na Litoměřicku svatbu a spokojený společný život. Důvěřivá ...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stanjura: Rozpočty naší vlády vždy dopadly lépe, než se čekalo. Na vnější šoky jsme reagovali dobře
-
Extraligový duel mezi Pardubicemi a Litvínovem skončil předčasně. Na tribuně zemřel fanoušek
-
Meta přechází od factcheckingu ke Community Notes. ‚Je to krok zpátky,‘ varuje koordinátor Demagogu
-
Hamás pocítí peklo, pokud nepropustí rukojmí, slíbil Trump. Chce také ekonomickou silou připojit Kanadu