Podkrušnohorské technické muzeum nabízí návštěvníkům světový unikát – jízdu důlním vláčkem
Unikátní zážitek nabízí všem návštěvníkům Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech u Mostu. Součástí prohlídkové trasy je jízda zavěšeným důlním vláčkem, který nikde jinde nenajdete.
Na hornickou minulost svého kraje jsou průvodci Podrušnohorského technického muzea v Kopistech u Mostu náležitě hrdí. Cenné artefakty z dolů proto hýčkají a nadšeně je ukazují návštěvníkům.
Redaktorky Českého rozhlasu Lenky Šobové se ujal ředitel muzea Zbyněk Jakš.
„Tady v té uměle udělané štole jsme udělali ten náš unikát, tu závěsnou drážku. Jde o lokomotivu, která jezdí po stropě. Jsme vlastně jediné muzeum, kde se lidi touhle mašinkou mohou svézt,“ popisuje Jakš.
Důlní vláček do muzea věnovala Severní energetická z lomu ČSA.
„Jsme za to hrozně rádi, protože pro nás, pro havíře, byla tato doprava v podzemí úplně normální, ale když se dnes podíváte, tak veškerá hlubinná těžba v naší republice končí, takže později už nebude šance to někde vzít a postavit, a my jsme rádi, že to můžeme těm lidem ukázat, protože jsme na to strašně pyšní,“ shrnuje Zbyněk Jakš.
Jízda v důlním vláčku se je opravdovým zážitkem – to potvrdila i naše redaktorka Lenka šobová, která si ji na vlastní kůži vyzkoušela.
Prohlédnout si Pokrušnohorské technické muzeum v Kopistech a zažít, co jinde nezažijete, můžete také – otevřeno tam mají mimo pondělky a státní svátky každý den od 9 do 15 hodin.
Související
-
Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech nabízí návštěvníkům důlní štolou v závěsném vláčku
Novou atrakci pro návštěvníky přichystalo Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech u Mostu. Zájemci se tam můžou projet 300 metrů dlouhou maketou důlní chodby.
-
300 metrů dlouhá štola hlubinného dolu vzniká v Podkrušnohorském technickém muzeum v Kopistech
Zhruba 300 metrů dlouhá bude nová expozice Podkrušnohorského technického muzea v Kopistech u Mostu. Pracovníci muzea ji staví společně s dobrovolníky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.