Pod Děčínským Sněžníkem se dříve těžil fluorit. Štoly a chodby byly 7. června mimořádně přístupné veřejnosti
Děčínský Sněžník ukrývá přes dvacet kilometrů štol a chodeb. Bývaly tam fluoritové doly. Doly jsou běžně nepřístupné. Letos slaví Národní park České Švýcarsko 25 let od svého založení a tak výjimečně 7. června chodby otevřel návštěvníkům.
Různobarevný minerál je nezbytnou součástí pro výrobu hliníku nebo teflonu a pod Sněžníkem se v některých chodbách nacházejí žíly o mocnosti až desítek centimetrů.
„Podzemí jako takové tady má skoro 22 kilometrů, tady ve stěně je větší výskyt fluoritu, na druhé straně tvoří takovou žílu, tady na stěně uvidíte různě barevný fluorit - zelený, fialový, žlutavý, čirý,“ ukazoval návštěvníkům v podzemních štolách Alexander Komaško ze Správy jeskyní České republiky.
Fluoritová žíla je jako duha táhnoucí se po stěnách nebo stropu podzemní chodby. Lidé si mohli prohlédnout i vedlejší chodby, některé z nich tvoří jeskyně na jejich stěnách září různobarevný minerál, až oči přechází.
Pod Děčínským Sněžníkem se fluorit těžil čtyřicet let, do roku 1995, o tři roky později bylo místo vyhlášeno přírodní památkou.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Z války na koncert do Prahy. Marina z Charkova odjela poprvé v životě za hranice
-
Hrad už se soudu dvakrát ptal, co se děje. Speciálové si bez vysvětlení nepřišli pro abolici ani usnesení
-
Trumpova administrativa začala likvidovat Hlas Ameriky. Stanici musí opustit 85 procent personálu
-
Fuksa slaví na mistrovství Evropy v Račicích stříbro. Dostál v napínavém finiši na medaili nedosáhl