Počeradská elektrárna dostala výjimku z nových emisních limitů. Ekologové se chtějí proti rozhodnutí odvolat

13. duben 2021 13:36

Elektrárna Počerady na Lounsku dostala od Krajského úřadu Ústeckého kraje výjimku z nových evropských emisních limitů. Podle ní by mohla elektrárna až do roku 2025 vypouštět čtyřikrát více rtuti, než limity stanovují. Rozhodnutí ještě není pravomocné. Ekologické organizace už uvedly, že se proti němu odvolají.

Žádost o výjimku pro vypouštění emisí z elektrárny Počerady podal ještě bývalý provozovatel, tedy společnost ČEZ.

Od začátku roku vlastní uhelnou elektrárnu skupina Sev.en Energy. Ta vlastní i Vršanskou uhelnou, která elektrárnu zásobuje hnědým uhlím.

Ústecký krajský úřad rozhodl o výjimce v rámci řízení o změně integrovaného povolení.

„Předmětem povolení bylo stanovení mírnějších emisních limitů pro emise rtuti, respektive s tím související udělení výjimky s úrovní emisí, spojených s nejlepšími dostupnými technikami. Tuto výjimku krajský úřad udělil – v tuto chvíli se čeká na nabití právní moci,“ uvedl mluvčí kraje Martin Volf.

Čtěte také

Proti výjimce bojovali ekologické organizace. Podle Lukáše Hrábka z Greenpeace se tato organizace proti rozhodnutí úřadu odvolá. Podobně chce u počeradské elektrárny postupovat i Hnutí Duha.

„Krajští úředníci jí dali možnost překračovat limit pro ochranu zdraví před škodlivou rtutí, vůči tomu novému evropskému limitu, čtyřnásobně – to je rozhodně nebezpečné rozhodnutí,“ shrnul Jiří Koželuh.

Výjimku tak bude řešit ministerstvo životního prostředí. Pokud by rozhodnutí bylo platné, mohla by elektrárna vypouštět čtyřikrát vyšší množství rtuti.

To je podle Jiřího Kuželuha problém: „Znamená to, že by vypustila velkém množství rtuti, a to kumulovaně – což je problém. Rtuť je totiž nebezpečná hlavně proto, že se v prostředí kumuluje – a to jak ve vodě, tak v organismech a podobně.“

Elektrárnu čeká ekologizace

Mediální zástupce Sev.en Energy Petr Dušek obavy ekologických organizací nesdílí: „De facto tam té rtuti v tom uhlí není pořád stejně – máte kousek, kde je jí víc, jinde zas míň. Takže se to ani pořádně neměřilo. Teď se to začne kontinuálně měřit.“

Společnost podle vyjádření také chystá modernizaci elektrárny, po kterém by měl být uhelný energetický zdroj ekologičtější.

„V rámci ekologizace Počerad chceme rozhodně využít zkušeností našich kolegů z teplárny Kladno a elektrárny Chvaletice, plus případnou spolupráci s univerzitami,“ dodal Petr Dušek s tím, že ekologizace počeradské elektrárny má vyjít na několik miliard korun.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související