Po jedné z nejkrásnějších tratí v Ústeckém kraji si to už šustí motoráček

26. březen 2016

O Švestkové dráze, tedy trati z Lovosic do Mostu, se říká, že je jednou z nejkrásnějších na severu. Prochází malebnou krajinou Českého středohoří a výlet je to podle znalců prý jako malovaný. První vlak tudy jel už v roce 1898. O velikonočním víkendu začala na této a dalších čtyřech lokálních tratích v Ústeckém kraji turistická sezona.

Na Velký pátek využilo motoráček pro cestu z Lovosic do Mostu asi šedesát cestujících. Poměrně malý zájem nepřičítá Karel Mikolášek z provozující společnosti Railway Capital jen sychravému počasí.

„Letos poprvé začínáme tak brzy - v březnu, a na Velikonoce. Vždy to zatím bylo od června do konce srpna. Letos budeme jezdit každou sobotu, neděli a ve státní svátky až do konce října,“ říká Mikolášek.

Trať je zajímavá především svým okolím. Krajina Českého středohoří nemá v republice ani v Evropě obdoby. „ Jízdní řád je postaven tak, že cestující mají co nejvíc času podívat se na okolí. Není to žádný vysokorychlostní koridor,“ usmívá se Karel Mikolášek, „najdete u nás i příjemnou obsluhu a krásný motoráček.“

Tříkřížový vrch - pohled na trať

Je to jako propadnout se časem: koženkové sedačky, okna rámovaná dřevem. Motoráček je z půlky 60. let a měl nahradit takzvané Hurvínky. Tyto vláčky jezdily na Chomutovsku, Liberecku a do dneška jich v republice přežilo už jen pár posledních kousků.

Motoráček má, stejně jako jiné vláčky, své jméno. „Má jich hned několik,“ vyjmenovává Karel Mikolášek, „mně se líbí nejvíc Singrovka a Kachna. Singrovka se mu říká proto, že zvuk motoru připomíná šicí stroj. A houpe se jako kachna.“

Mezi těmi, kteří si nenechali ujít první letošní jízdu po Švestkové dráže, byl i cestující Jan: „Dnes jedu touto dráhou, zítra Zubrnickým motoráčkem a v neděli Doupovskou dráhou. Vedou krásnou romantickou krajinou. Ta dnešní, Švestková dráha, vede náročným terénem - samé vrchy, kopce, to je na tom to hezké,“ připomíná zajímavost tratě jeden z prvních letošních cestující.

Ve vlacích platí i na lokálních tratích tarif a smluvní přepravní podmínky stejné jako pro celý Ústecký kraj. Do Mostu odjíždí z Lovosic motoráček po Švestkové dráze v 8:10 a v 14:34, zpět v 10:07 a nebo v 16:07. Z Lovosic do Třebívlic (zhruba v půlce cesty) jede motoráček ve 12:10 a zpět ve 12:50.

autor: hau
Spustit audio